Veľkokapacitné očkovanie na štadióne sa koncom februára skončí. Kraj v ňom podal vyše 350 tisíc vakcín

2380

V posledných týždňoch záujem o očkovanie klesá. To sa prejavilo aj v počte registrovaných či neregistrovaných záujemcov o prvú, druhú a tretiu dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Z toho dôvodu očkovanie vo Veľkokapacitnom očkovacom centre na Národnom futbalovom štadióne koncom februára skončí.

„Veľkokapacitné očkovacie centrum na Národnom futbalovom štadióne je v prevádzke už bezmála rok. Je to najmodernejšie a najbezpečnejšie očkovacie centrum na Slovensku. Také malé Švajčiarsko na území kraja. Od marca minulého roka sme v ňom podali viac ako 350 tisíc dávok vakcín proti ochoreniu COVID-19. Práve vďaka nemu má Bratislavský samosprávny kraj najvyššiu mieru zaočkovanosti spomedzi ostatných krajov,“ vyhlásil Juraj Droba, predseda BSK.

Bratislavská župa v posledných týždňoch flexibilne prispôsobovala svoje fungovanie tak, aby vyšla v ústrety záujemcom. Aktuálne však dopyt po očkovaní klesol na takú mieru, že veľkokapacitné očkovanie už nie je potrebné. Samosprávny kraj preto jeho činnosť koncom februára pozastaví.

„Posilňujúcu tretiu dávku si v Bratislavskom kraji prišlo dať vyše 60% z tých, ktorí majú na ňu nárok. Očkovali sme aj 1. a 2. dávkou, avšak tvorili minoritu. Uplynulú sobotu sme očkovali dospelých a staršie deti vo veku 12+, kedy bolo objednaných len približne 650 ľudí. V pondelok 7. februára sme očkovali deti vo veku 5 až 11 rokov. Pre túto kategóriu bude na zaočkovanie k dispozícii ešte jeden deň, a to piatok 18. februára, nakoľko tu stále evidujeme dopyt,” spresnil Tomáš Szalay, riaditeľ odboru zdravotníctva BSK a lekár kraja.

Prípadné navýšenie záujmu o očkovanie očakáva BSK potom, ako Ministerstvo zdravotníctva povolí očkovanie treťou dávkou pre deti vo veku od 12 do 18 rokov. BSK bude najbližšiu sobotu 12. februára očkovať v Poliklinike Karlova Ves. Neprestáva ani výjazdové očkovanie, i keď aj v tomto prípade je záujem už minimálny.

Počas očkovania malých detí sa zdravotníci obliekli do rozprávkových kostýmov. Čakali ich sladkosti a rôzne atrakcie.
  • Približne 60 % zaočkovaných obyvateľov kraja má za sebou aj tretiu dávku. V meste Bratislava je to dokonca až 62 %, kým celoslovenský priemer je 53 %.
  • Tretie dávky dostalo celkovo 39 % obyvateľov kraja (v meste Bratislava 43 %, na celom Slovensku 27 %). Z toho vo vekovej skupine 50+ to bolo 60 % (v meste Bratislava 64 %, na celom Slovensku 49 %).
  • Vo veku 5 až 11 rokov dostalo aspoň jednu dávku 7,7 % detí kraja. Pre porovnanie, v Bratislave je to až 14,5 %, kým na celom Slovensku len 1,9 %.
  • Podľa platnej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva má Bratislavský kraj plne zaočkovaných 62 % obyvateľov kraja a z toho vo veku 50+ je plne zaočkovaných až 77 % obyvateľov kraja.
  • V meste Bratislava je plne zaočkovaných 66 % obyvateľov a na Slovensku 49 %, Z toho vo veku 50+ je plne zaočkovaných 80 % obyvateľov mesta Bratislava a 67 % na celom Slovensku.
Očkovanie spríjemnili aj klauni z OZ Červený nos – ClownDoctors

Očkovanie však nie je jediná aktivita Bratislavského samosprávneho kraja v oblasti zdravotníctva. „Náš záber pôsobenia je oveľa širší. Na zlepšenie zdravotnej starostlivosti vzniká na župe unikátny dokument Stratégie zdravotníctva na roky 2022 – 2026. Reflektuje na potreby, zmeny aj novú reformu kategorizácie nemocníc či príchod nového poskytovateľa nemocničnej starostlivosti,“ uzavrel Juraj Droba.