Potvrdenie o prekonaní COVID-19 možno získať najskôr na 11. deň

27282

Domáca izolácia osôb pozitívnych na ochorenie COVID-19 trvá podľa aktuálnej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR päť dní od odobratia vzorky, ktorá bola PCR testom vyhodnotená ako pozitívna. Potvrdenie o prekonaní ochorenia COVID-19 je však možné získať najskôr na 11. deň. Pripomenula to hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií Alžbeta Sivá.

Ak je osoba v rámci päťdňovej izolácie posledných 24 hodín bez príznakov, izolácia sa končí. Ďalších päť dní je však nevyhnutné nosiť na verejnosti respirátor FFP2. Až potom je možné požiadať si o potvrdenie o prekonaní ochorenia COVID-19, a teda najskôr na 11. deň. „Až na 11. deň môžu ľudia požiadať o digitálny COVID preukaz EÚ o prekonaní ochorenia. Tak to stanovila aj európska legislatíva. Občania ho získajú do 24 hodín od vyžiadania,“ spresnila Sivá.

Digitálny COVID preukaz EÚ o prekonaní ochorenia možno stiahnuť i deťom a platí v období najviac 180 dní od odobratia pozitívnej vzorky biologického materiálu. NCZI tiež pripravilo aj grafický manuál s názvom „Ako získať digitálny COVID preukaz EÚ“.

Zdroj: TASR, Národné centrum zdravotníckych informácií