Verejná doprava pomáha každý deň ľuďom. Teraz potrebuje pomoc od štátu

962

Autobusmi a vlakmi verejnej osobnej dopravy cestujú každý pracovný deň milióny obyvateľov Slovenska. Z toho asi 150 tisíc v rámci Bratislavského, Košického, Nitrianskeho, Trnavského a Žilinského kraja autobusmi ARRIVA. Vlaky a autobusy jazdili nepretržite aj počas pandémie COVIDu a aktuálne vozia okrem obyvateľov Slovenska aj ľudí utekajúcich pred vojnou na Ukrajine. Verejná doprava teda každý deň pomáha ľuďom. Teraz však sama potrebuje pomoc od štátu. Je potrebné urýchlene prijať také legislatívne zmeny, ktoré pomôžu riešiť akútny nedostatok vodičov a rušňovodičov. Pokiaľ ide o vodičov autobusov pomôže opätovné zavedenie nižšieho veku potrebného na získanie vodičského oprávnenia z dnešných 24 na 21 rokov. Štát by mal tiež definovať štandardy pre poskytovanie služieb verejnej osobnej dopravy, čo je nevyhnutná podmienka pre jej funkčnú integráciu, metodicky riadiť verejné súťaže, zvážiť zmeny zákona o cestnej doprave a prípadné zníženie odvodov z odmien pre vodičov. V roku 2022 čakajú verejnú osobnú dopravu na Slovensku ďalšie kroky na ceste k liberalizácii vlakovej dopravy ako aj inovácie – napríklad skúšobné jazdy vodíkových autobusov.

Verejnú osobnú dopravu – autobusovú i vlakovú – využívajú na cestovanie do práce, škôl, k lekárom či na úrady v rámci Slovenska každý deň milióny ľudí. Pokiaľ verejná doprava funguje, málokto jej venuje pozornosť. Až výpadok viacerých spojov koncom minulého a začiatkom tohto roka, ktorý spôsobil nedostatok vodičov a rušňovodičov, vzbudil pozornosť objednávateľov i cestujúcich. Naplno sa ukázalo, že pozornosť centrálnych štátnych inštitúcií by sa mala upriamiť na mestské a prímestské autobusy a regionálne vlaky, pretože vozia milióny obyvateľov Slovenska každý deň,“ zdôraznil László Ivan, generálny riaditeľ spoločností ARRIVA na Slovensku.

Nedostatok vodičov

Podľa slov L. Ivana potrebuje verejná osobná doprava pomoc štátu v podobe legislatívnych zmien, ktoré by pomohli zlepšiť podmienky pre prácu vodiča autobusu. Nedostatok vodičov v okolí Bratislavy je z časti objektívny problém. Faktom ale je, že zatiaľ čo ARRIVA sa po neúspešnej súťaži v Nitre správala zodpovedne a umožnila plynulý prechod bývalých vodičov ARRIVA k novému poskytovateľovi služieb, v Bratislavskom kraji sme dva mesiace museli o pôvodných vodičov bývalého dopravcu zápasiť. V novembri sme povedali, že situáciu vyriešime a dnes je zrejmé, že sme ju aj vyriešili. Umožnila nám to jasná podpora našej materskej skupiny ARRIVA,“ dodal L. Ivan. Podľa názoru generálneho riaditeľa spoločností ARRIVA na Slovensku je potrebné prijať systémové legislatívne riešenia: „V prvom rade opätovné zavedenie nižšieho veku potrebného na získanie vodičského oprávnenia z dnešných 24 na 21 rokov a v strednodobom horizonte aj prípadné zníženie odvodov,“ myslí si L. Ivan.

Integrácia verejnej dopravy

Pre verejnú dopravuj je kľúčovou témou aj integrácia rôznych druhov verejnej dopravy.Nevyhnutnou podmienkou pre to, aby bola integrácia funkčná, je centrálne definovanie jednotných štandardov, a to hlavne pokiaľ ide o priemerný vek, výbavu, ekologické parametre vozidiel, informačných systémov pre predaj cestovných lístkov a koordináciu dopravy, modernizáciu, nadväznosť cestovných poriadkov a ich prispôsobenie zmenenému životnému rytmu cestujúcich a technologickému pokroku vozového parku,“ zdôrazňuje L. Ivan. Zároveň by sa centrálne inštitúcie mali podľa jeho názoru venovať metodickému usmerneniu verejných súťaží na zabezpečenie služieb mestskej a prímestskej autobusovej dopravy.

Inovácie

ARRIVA už vo februári privítala vo svojom areáli v Trnave mobilnú čerpaciu stanicu na vodík a ešte v tomto roku začne na Slovensku testovať vodíkový autobus.Záujem našich objednávateľov o ekologickejšie alternatívy verejnej dopravy nás teší. S testovaním vodíkového autobusu plánujeme začať v lete a predpokladáme, že ho na jeseň ešte rozšírime,“ uzavrel László Ivan.

Zdroj: ts ARRIVA