
Vysoké ceny energií, klimatická kríza a zastarané verejné budovy. Bratislavský samosprávny kraj (BSK) odpovedá na výzvy dneška balíkom opatrení v hodnote 50 miliónov eur. Na konferencii Energetická efektívnosť verejných budov zaznelo, že samosprávy musia konať systematicky a na základe dát. Kraj plánuje aj vznik unikátneho Kampusu bioenergetiky a krajinotvorby v Bernolákove.
„Zmena klímy, zvyšovanie cien energií a vojna na Ukrajine urobili z témy energetickej efektívnosti kľúčovú výzvu dnešnej doby,“ otvorila konferenciu Energetická efektívnosť verejných budov Patrícia Mešťan, riaditeľka Úradu BSK. Upozornila, že problémy s drahou prevádzkou sa netýkajú len domácností či firiem, ale aj verejného sektora.


Bratislavský samosprávny kraj je toho jasným dôkazom. „Vlastníme a prevádzkujeme viac ako 400 budov. Mnohé z nich trpia modernizačným dlhom a majú vysokú energetickú náročnosť,“ uviedla Mešťan. Riešením je podľa nej systematický prístup založený na kvalitných dátach a odborných kapacitách.
BSK preto už v roku 2020 zriadil pozíciu energetického analytika. Aktuálne kraj spúšťa implementáciu balíka opatrení v hodnote takmer 50 miliónov eur. „Našou ambíciou je posilniť odborné kapacity v oblasti manažmentu energií a vytvoriť Kampus bioenergetiky a krajinotvorby v Bernolákove,“ oznámila Mešťan.
Konferencia sa konala v priestoroch Centra odborného vzdelávania a prípravy pre stavebníctvo na Ivanskej ceste. Podujatie spojilo expertov z oblasti energetiky, samospráv, ministerstiev aj akademickej sféry.



Energetická politika BSK: systémový prístup k problémom
Prvý panel s názvom Energetická politika BSK moderoval Marek Horváth, vedúci oddelenia strategických projektov Úradu BSK. Diskusia sa sústredila na štrukturálne problémy, kohéznu politiku, pripravené projekty a dôležitosť vzdelávania odborníkov.
Hosťami panelu boli:
- Barbora Lukáčová, riaditeľka odboru stratégie, územného rozvoja a riadenia projektov, Úrad BSK
- Matúš Krnčok, vedúci Inštitútu regionálnej politiky Bratislavského kraja, Úrad BSK
- Peter Furik, riaditeľ odboru implementácie operačných programov, Úrad BSK
- Peter Čordáš, riaditeľ SOŠ technológií a remesiel, Ivanská cesta 21, Bratislava
Diskutujúci upozornili, že plánovanie energetických projektov musí vychádzať zo znalosti situácie v území a reálnych dát. Zazneli tiež výzvy na podporu rozvoja odborných kapacít, keďže bez kvalifikovaných ľudí nebude možné naplno realizovať investície ani udržať výsledky.


Pripravenosť Slovenska na novú európsku legislatívu
Druhý blok konferencie otvorila panelová diskusia na tému Pripravenosť SR v oblasti energetickej hospodárnosti budov, ktorú moderovala Katarína Nikodemová, riaditeľka platformy Budovy pre budúcnosť. Kľúčovou témou bola nová Smernica Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2024/1275 z 24. apríla 2024, ktorá výrazne mení prístup k energetickej náročnosti budov.
Diskusia sa venovala aj transponovaniu smernice do národnej legislatívy, nástrojom podpory, skúsenostiam so spracovaním pasportov obnovy a pilotným projektom, ktoré spúšťa práve Bratislavský kraj.
Do diskusie sa zapojili:
- Alena Ohradzanská, riaditeľka odboru stavebníctva, Ministerstvo dopravy SR
- Jana Bendžalová, energetická expertka, ENBEE
- Marián Kupec, energetik Úradu BSK
Panelisti sa zhodli, že úspech transformácie bude závisieť od spolupráce medzi štátom, regiónmi a odbornou verejnosťou. Zaznelo tiež, že pasporty obnovy budov majú veľký potenciál pre plánovanie investícií a efektívne čerpanie eurofondov.


Zdieľanie energií ako budúcnosť pre samosprávy
Popoludňajší tretí blok konferencie patril otázke zdieľania energií. Diskusiu viedol Libor Láznička, expert v oblasti energetiky a IT zo SAPI a energIQube. Témy zahŕňali rozvoj energetických spoločenstiev, nástroje podpory a príklady dobrej praxe zo Slovenska aj zahraničia.
Medzi diskutujúcimi boli:
- Michal Ilovič, riaditeľ odboru legislatívy, metodológie a vzdelávania, Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA)
- Richard Modrák, predseda združenia Klaster energetických komunít Slovenska
- Patrícia Čekanová, prezidentka Asociace komunitní energetiky ČR
- Peter Moravčík, zástupca starostu, obec Dubová
- Luboš Tvrdoň, starosta, obec Lozorno
Diskusia ukázala, že energetické spoločenstvá môžu byť kľúčom k vyššej sebestačnosti, nižším nákladom a aktívnemu zapojeniu občanov do energetickej transformácie.



Foto: Monika Kováčová a Michal Feik
Celú fotogalériu si môžete pozrieť na tomto odkaze.