Verejné budovy čaká zelená obnova: Bratislavský kraj predstavuje ambiciózny plán

451
Energetická efektívnosť verejných budov

Vysoké ceny energií, klimatická kríza a zastarané verejné budovy. Bratislavský samosprávny kraj (BSK) odpovedá na výzvy dneška balíkom opatrení v hodnote 50 miliónov eur. Na konferencii Energetická efektívnosť verejných budov zaznelo, že samosprávy musia konať systematicky a na základe dát. Kraj plánuje aj vznik unikátneho Kampusu bioenergetiky a krajinotvorby v Bernolákove.

„Zmena klímy, zvyšovanie cien energií a vojna na Ukrajine urobili z témy energetickej efektívnosti kľúčovú výzvu dnešnej doby,“ otvorila konferenciu Energetická efektívnosť verejných budov Patrícia Mešťan, riaditeľka Úradu BSK. Upozornila, že problémy s drahou prevádzkou sa netýkajú len domácností či firiem, ale aj verejného sektora.

Bratislavský samosprávny kraj je toho jasným dôkazom. „Vlastníme a prevádzkujeme viac ako 400 budov. Mnohé z nich trpia modernizačným dlhom a majú vysokú energetickú náročnosť,“ uviedla Mešťan. Riešením je podľa nej systematický prístup založený na kvalitných dátach a odborných kapacitách.

BSK preto už v roku 2020 zriadil pozíciu energetického analytika. Aktuálne kraj spúšťa implementáciu balíka opatrení v hodnote takmer 50 miliónov eur. „Našou ambíciou je posilniť odborné kapacity v oblasti manažmentu energií a vytvoriť Kampus bioenergetiky a krajinotvorby v Bernolákove,“ oznámila Mešťan.

Konferencia sa konala v priestoroch Centra odborného vzdelávania a prípravy pre stavebníctvo na Ivanskej ceste. Podujatie spojilo expertov z oblasti energetiky, samospráv, ministerstiev aj akademickej sféry.

🏛 Energetická politika BSK: systémový prístup k problémom

Prvý panel s názvom Energetická politika BSK moderoval Marek Horváth, vedúci oddelenia strategických projektov Úradu BSK. Diskusia sa sústredila na štrukturálne problémy, kohéznu politiku, pripravené projekty a dôležitosť vzdelávania odborníkov.

Hosťami panelu boli:

  • Barbora Lukáčová, riaditeľka odboru stratégie, územného rozvoja a riadenia projektov, Úrad BSK
  • Matúš Krnčok, vedúci Inštitútu regionálnej politiky Bratislavského kraja, Úrad BSK
  • Peter Furik, riaditeľ odboru implementácie operačných programov, Úrad BSK
  • Peter Čordáš, riaditeľ SOŠ technológií a remesiel, Ivanská cesta 21, Bratislava

Diskutujúci upozornili, že plánovanie energetických projektov musí vychádzať zo znalosti situácie v území a reálnych dát. Zazneli tiež výzvy na podporu rozvoja odborných kapacít, keďže bez kvalifikovaných ľudí nebude možné naplno realizovať investície ani udržať výsledky.

🏗 Pripravenosť Slovenska na novú európsku legislatívu

Druhý blok konferencie otvorila panelová diskusia na tému Pripravenosť SR v oblasti energetickej hospodárnosti budov, ktorú moderovala Katarína Nikodemová, riaditeľka platformy Budovy pre budúcnosť. Kľúčovou témou bola nová Smernica Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2024/1275 z 24. apríla 2024, ktorá výrazne mení prístup k energetickej náročnosti budov.

Diskusia sa venovala aj transponovaniu smernice do národnej legislatívy, nástrojom podpory, skúsenostiam so spracovaním pasportov obnovy a pilotným projektom, ktoré spúšťa práve Bratislavský kraj.

Do diskusie sa zapojili:

  • Alena Ohradzanská, riaditeľka odboru stavebníctva, Ministerstvo dopravy SR
  • Jana Bendžalová, energetická expertka, ENBEE
  • Marián Kupec, energetik Úradu BSK

Panelisti sa zhodli, že úspech transformácie bude závisieť od spolupráce medzi štátom, regiónmi a odbornou verejnosťou. Zaznelo tiež, že pasporty obnovy budov majú veľký potenciál pre plánovanie investícií a efektívne čerpanie eurofondov.

🔗 Zdieľanie energií ako budúcnosť pre samosprávy

Popoludňajší tretí blok konferencie patril otázke zdieľania energií. Diskusiu viedol Libor Láznička, expert v oblasti energetiky a IT zo SAPI a energIQube. Témy zahŕňali rozvoj energetických spoločenstiev, nástroje podpory a príklady dobrej praxe zo Slovenska aj zahraničia.

Medzi diskutujúcimi boli:

  • Michal Ilovič, riaditeľ odboru legislatívy, metodológie a vzdelávania, Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA)
  • Richard Modrák, predseda združenia Klaster energetických komunít Slovenska
  • Patrícia Čekanová, prezidentka Asociace komunitní energetiky ČR
  • Peter Moravčík, zástupca starostu, obec Dubová
  • Luboš Tvrdoň, starosta, obec Lozorno

Diskusia ukázala, že energetické spoločenstvá môžu byť kľúčom k vyššej sebestačnosti, nižším nákladom a aktívnemu zapojeniu občanov do energetickej transformácie.

Foto: Monika Kováčová a Michal Feik
Celú fotogalériu si môžete pozrieť na tomto odkaze.