Viete čo pomáha na prečistenie pľúc? Pomôže zelený čaj a špeciálne dýchanie

44440

Pľúca sú pre život nevyhnutné a treba sa o ne starať. A to hlavne ak sú bombardované zlou voľbou potravín, znečisteným ovzduším a nedostatkom pohybu. Sú síce vybavené vlastným samočistiacim systémom, ale tento systém sa pri zlom životnom štýle zanáša. Neustále upchávanie dýchacích ciest a kašeľ sú znakmi, že vaše pľúca potrebujú pomoc. 

Vyhýbajte sa dráždidlám

Fajčiari patria k najviac ohrozenej skupine. Ak aj nefajčíte, snažte sa obmedziť pobyt v zadymených priestoroch. Vdychujete totiž vedľajší prúd dymu bez filtra a spolu s tým aj množstvo ďalších toxínov naviac. Neodporúčajú sa ani elektronické cigarety. Môžu totiž spôsobovať vysušenie dýchacích ciest, sťažujú uvoľňovanie hlienu a teda aj prirodzený proces čistenia pľúc.

Veľa sa hýbte

Cvičenie je nevyhnutné na to, aby ste udržali vyše pľúca silné a zdravé. Šport pomáha uvoľniť nahromadené hlieny a pomáha riasinkám vytlačiť hlien von z pľúc.

Vyskúšajte špeciálne dýchanie

Čo robiť, ak už kašeľ máte a neviete sa ho zbaviť? Naučte sa, ako ho kontrolovať a predchádzať záchvatom.
1. Sadnite si na stoličku, uvoľnite sa a vystrite chrbát.
2. Ruky položte na oblasť žalúdka – nad pupok. Zhlboka a pomaly sa nadychujte.
3. Skôr, ako vydýchnete, zatlačte rukami na brucho, zohnite sa do mierneho predklonu a s výdychom 2-3 krát silno zakašlite.
4. Párkrát sa zhlboka nadýchnite a zopakujte podľa potreby.
5. Pomôcť vám môže aj člen rodiny a to tak, že pri kašlaní bude rukou mierne „bubnovať“ po chrbte, čo tiež prispeje k tomu, aby sa hlien zachytený v pľúcach uvoľnil.

Pite zelený čaj

V malých lístkoch zeleného čaju sa ukrýva veľké množstvo antioxidantov, ktoré môžu zmierniť zápal. Cenné zlúčeniny dokonca chránia pľúcne tkanivo pred škodlivými účinkami vdychovania tabakového dymu. V nedávnej štúdii zahŕňajúcej viac ako 1 000 dospelých sa zistilo, že ľudia, ktorí pili aspoň 2 šálky zeleného čaju denne mali lepšiu funkciu pľúc ako tí, ktorí zelený čaj nepili vôbec.