Viete, kedy sú povinné zimné pneumatiky?

908

Blíži sa koniec novembra a v niektorých častiach Slovenska už možno očakávať na cestách aj sneh. Zároveň sa teploty približujú k nule a námraza na vozovke už nemusí byť ničím výnimočným. Ako je to so zimnými pneumatikami? Ministerstvo vnútra SR na to upozornilo na sociálnej sieti. Vyzýva, aby vodiči mysleli na prezutie pneumatík včas.

Osobné autá a dodávky do 3,5 tony

Zákon o cestnej premávke nestanovuje konkrétny dátum, od kedy musia byť osobné autá prezuté. Zákon hovorí, že ak sa na vozovke nachádza súvislá vrstva snehu, ľad alebo námraza, vodič môže v cestnej premávke použiť motorové vozidlo kategórie M1 a N1, len ak je na všetkých nápravách vybavené zimnými pneumatikami.

Autobusy a nákladné autá

Vozidlá kategórie M2, M3, N2 a N3 (autobusy, nákladiaky) musia byť vybavené takými pneumatikami aspoň na jednej z hnacích náprav okrem vyššie uvedených prípadov aj v čase od 15. novembra do 31. marca.

Čo sa rozumie pod zimnými pneumatikami

Sú to pneumatiky označené horským symbolom (horský štít so snehovou vločkou alebo snehová vločka v horskom štíte s tromi vrcholmi ) alebo s označením M+S, M.S alebo M&S (Mud and Snow).

Vodič vozidla je tiež pred jazdou povinný odstrániť z vozidla a z nákladu kusy ľadu a snehu, ktoré by sa počas jazdy mohli uvoľniť. Ak vodič takýmto spôsobom ohrozuje seba a ostatných, zákon ráta so sankciou v blokovom konaní do 50 eur a ďalšia jazda s vozidlom, ktoré nespĺňa podmienky na premávku, môže byť zakázaná.

Motoristom počas zimného obdobia polícia odporúča používať zimné pneumatiky, s ktorými je jazda pri nižších teplotách bezpečnejšia ako s letným obutím kolies.

Bezpečnosť na cestách by sme nemali nechávať na náhodu, a preto je vhodné byť na ľad, či sneh pripravený skôr, ako nás prekvapí. Nevyhovujúce pneumatiky brzdnú dráhu vozidla predlžujú a zvyšujú riziko dopravenej nehody. Investícia do bezpečnosti sa preto určite oplatí.

Ak cestujete do zahraničia, nezabudnite si pred jazdou overiť, aké podmienky platia v tomto štáte.

Zdroj: Ministerstvo vnútra SR