Víkend zatvorených hraníc po prvýkrát online

2971

Bratislavský samosprávny kraj si počas nasledujúceho víkendu pripomenie hodnotu slobody podujatím Víkend zatvorených hraníc. Podujatie sa každoročne odohrávalo na Cyklomoste slobody v Devínskej  Novej Vsi, kde pred rokom 1989 zomierali nevinní ľudia pri úteku za slobodou.

Keďže do príprav programu zasiahla pandémia koronavírusu, rozhodli sme sa ho presunúť do online priestoru. Veríme, že aj týmto spôsobom prinesieme širokej verejnosti hodnotné informácie o Železnej opone ako aj o mieste, ktoré je spojené so zločinmi proti ľudskosti zo strany bývalého komunistického režimu. Víkend zatvorených hraníc je súčasťou Festivalu slobody, ktorý organizuje Ústav pamäti národa.

14. NOVEMBER/sobota
Diskusia: Úteky za slobodou 

Online diskusia s hosťami nielen o železnej opone a jej dopadoch na každodenný život občanov Československa a celého východného bloku pre rokom 1989. O železnej opone, ktorá nebola len deliacou čiarou dvoch kultúr východu a západu, ale aj fyzickou prekážkou slobody.

Diskusiu moderuje Zuzana Kovačič Hanzelová.

Hostia:

Peter Mikle (Slovensko) – archivár/odborník na Železnú oponu. Od roku 2012 pôsobí v Archíve ÚPN, kde sa venuje činnosti Pohraničnej stráže na území Slovenska v rokoch 1948 – 1989. Je autorom viacerých  vedeckých štúdií a odborných článkov.  

Luděk Navara (Česko) – spisovateľ, publicista, scenárista a historik. Autor viacerých kníh a desiatky dokumentárnych filmov o komunistickej totalite. Okrem iných tém sa venuje aj príbehom Železnej opony.  

Marcin Bieniada (Poľsko) – občan Poľskej ľudovej republiky, ktorému sa v roku 1982 podarilo utiecť v priestore Devína do Rakúska