Víno a umenie z Malých Karpát a Južnej Moravy v Bruseli

390

Pri príležitosti 100. výročia vzniku Československej republiky sa v utorok 25. septembra konala v priestoroch Kancelárie BSK v Bruseli ochutnávka malokarpatských a juhomoravských vín spojená s vernisážou študentských diel. Podujatie venované pripomenutiu okrúhleho výročia vzniku bývalého Československa zorganizoval Bratislavský kraj v partnerstve s Juhomoravským krajom a jeho zastúpením v Bruseli.

„Malé Karpaty sú najvýznamnejšiu vinohradníckou oblasťou na Slovensku, nachádzajú sa tu najväčšie slovenské vinice s viac ako tisíc ročnou históriou. Obstoja v konkurencii so zahraničnými vínami a práve preto sme sa rozhodli odprezentovať ich v Bruseli a to s pomocou študentov z našej vinárskej školy v Modre,“ povedal na otvorení podujatia predseda Bratislavského kraja Juraj Droba. Zároveň dodal, že jednou z top priorít pre BSK je oblasť stredného školstva, podpora odborného vzdelávania a prepojenia s praxou a práve preto sa podujatie konalo v spolupráci so strednými školami v pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja, konkrétne so Školou úžitkového výtvarníctva J. Vydru, Strednou odbornou ovocno-vinárskou školou z Modry a Strednou odbornou školou gastronómie a hotelových služieb z Bratislavy, ktorej žiaci pomáhali v Bruseli. Degustácia vín bola sprevádzaná ochutnávkou lokálnych produktov ako bratislavské rožky, ktoré napiekli študenti župnej školy alebo slovenské syry, ktoré sponzorsky poskytla Agrofarma Červený Kameň.. 

Podujatie zorganizovala kancelária Bratislavského kraja v Bruseli v spolupráci s Krajskou organizáciou cestovného ruchu – Bratislava Region Tourism. „Naším cieľom je, aby sme do Bratislavského kraja pritiahli turistov z Belgicka. V tomto prípade sa nejedná o kvantá turistov, Belgicko je malá krajina, ide však o zaujímavý profil turistu, ktorého baví gastronómia a víno, a vďaka tomu sa nám podarí dostať ho aj mimo Bratislavy. Navštívi malokarpatské vinice, prípadne niektoré z našich gastropodujatí. Z turisticko-destinačného pohľadu je pre nás zaujímavé práve letecké spojenie Brusel – Bratislava, ktoré by sme chceli doplniť okrem pracujúcich cestujúcich aj turistami,“ uzavrel riaditeľ Krajskej organizácie cestovného ruchu Bratislava Region Tourism Lukáš Dobrocký po absolvovaní rokovaní s belgickými partnermi. 

FOTO: Veronika Liptáková, žiačka ŠUV J.Vydru