Vo veku 91 rokov zomrela herečka Eva Rysová

725
Eva Rysová

Eva Rysová sa narodila 16. augusta 1932 v Hajnáčke. Maturovala na gymnáziu v Lučenci a v roku 1955 absolvovala štúdium herectva na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave. Po skončení štúdia pôsobila v rokoch 1955 – 1960 vo vtedajšom Armádnom divadle v Martine. Nasledujúcich päť rokov účinkovala na doskách Krajského divadla v Trnave. V roku 1966 sa stala členkou činohry Novej scény v Bratislave.

Ako divadelná herečka sa uplatnila nielen ako predstaviteľka psychologicky zložitých ženských postáv, ale aj v komediálnych úlohách. Stvárnila Isménu v Sofoklovej Antigone, Oľgu v Čechovových Troch sestrách, Gertrúdu v Shakespearovom Hamletovi, či Irinu Arkadinovú v Čechovovej Čajke. Komediálny talent predviedla napríklad v úlohe Agnesy v Molierovej Škole žien, Heleny v Shakespearovej hre Sen noci svätojánskej, či Rosaury v Goldoniho Prefíkanej vdove.

Na Novej scéne ju diváci mohli vidieť v úlohe Mimi v muzikáli The Beatles, a tiež ako Izergil v Balade o zlodejovi koní alebo Cigáni idú do neba. Zahrala si aj Madame Renaudovú v Klietke bláznov, postavu Mamy v inscenácii Osem žien, Evelyn Medardovú v Nemocnici na pokraji… a Molly v inscenácii Donaha.

Účinkovala aj v legendárnom muzikáli Fidlikant na streche a v rozprávke Mrázik si zahrala postavu rozprávačky. Účinkovala v takmer dvoch desiatkach televíznych filmov ako Pomsta starej dámy alebo na každého raz dôjde (1968), Prípad jasnovidca Hanussena (1969), Portrét Doriana Graya (1969), Šaty (1972), Americká tragédia (1976), Príbeľská vzbura Janka Kráľa (1978), Eygletiérovci (1986), Prípad poručíka Seeborna (1988), Mastný hrniec (1991) alebo Podozrenie (1993).

V slovensko-českom koprodukčnom filme režiséra Dušana Rapoša Suzanne (1996) si zahrala úlohu lekárky. Predstavila sa aj v televíznej rozprávke Orest z rodu čarodejníkov (2010). Starú mamu rodiny Roznerovcov stvárnila v seriáli z vinárskeho prostredia Búrlivé víno, ktorý sa vysielal od roku 2013. Hlas Evy Rysovej bolo často počuť z dabingu, z rozhlasových hier, ale aj na CD nosičoch v rozprávkach pre deti. V roku 2003 získala ocenenie Krištáľová ruža za prednes, o dva roky na to Cenu Karla Čapka a v roku 2012 Kvet Tálie. Bohaté herecké skúsenosti odovzdávala poslucháčom herectva na VŠMU i na Cirkevnom konzervatóriu v Bratislave.

„Pracovala, kým jej to zdravie dovolilo, len pred pár rokmi ju bolo vídať aj na obrazovkách v seriáli Búrlivé víno. Bratislavský samosprávny kraj si prácu pani Rysovej uctil v roku 2021 Výročnou cenou Samuela Zocha. Česť jej pamiatke,“ uviedol predseda BSK Juraj Droba.

Zdroj: TASR
Foto: Radovan Stoklasa / TASR, Monika Kováčová / BSK