Vybuduj si pekný vzťah so svojím okolím

1253

Vzťahy sú vec, ktorá sa neustále vyvíja a mení. Preto vzťahy nepotrebujeme len tvoriť ale ich aj udržiavať a neustále na nich pracovať. Zdravý vzťah má pritom niekoľko dôležitých ingrediencii akými sú rešpekt, podpora svojich blízkych a schopnosť viesť s nimi otvorený a úprimný rozhovor.

Všetci chceme mať zdravé vzťahy ale niekedy ani nevieme, ako zdravý vzťah vyzerá. Zdravý vzťah neznamená, že sa nebudeme nikdy hádať, že neprídu momenty, kedy budeme frustrovaný, nahnevaný, kedy možno aj vznikne hádka. Zdravý vzťah rovnako nemá správnu alebo nesprávnu formu a rozhodne naše nemusia vyzerať tak, ako vyzerajú u ostatných alebo ako máme pocit, že by mali vyzerať podľa spoločnosti. Každý zdravý vzťah ale obsahuje niekoľko kľúčových vecí, ktoré nám dávajú možnosť sa o ne oprieť aj v náročných situáciách a vytvárajú bezpečie. Zdravé vzťahy môžu byť také v ktorých sa nachádza dôvera, v ktorých komunikujeme otvorene a úprimne, v ktorých sme schopný mať trpezlivosť, empatiu a prejavovať lásku a záujem. Vyžaduje si oboch ľudí a preto je flexibilný, s vnímaním hodnoty druhého človeka aj seba, v ktorom je priestor na rast a rozvíjanie. Je rešpektujúci a vzájomný, cítime sa v ňom bezpečne hovoriť aj o nepríjemných veciach a konfliktoch, ktoré medzi nami nastávajú a neuberá ale naopak podporuje našu individualitu a naše hranice.

Keď dokážeme rozprávať otvorene o tom čo cítime a čo prežívame a zároveň aj počúvať, čo nám hovoria ostatní, dávame naším vzťahom možnosť zosilnieť, zmierňujeme úzkosť a strach, ktorý môžu vzťahy prinášať a chránime svoju duševnú pohodu. Žiadny vzťah však nie je ideálny, ani dokonalý a každá kvalita zdravého vzťahu sa dá rozvíjať a budovať, ak o to máme záujem.

Rozprávajte sa a aktívne počúvajte

Komunikácia je niečo, čo je dôležité v každom aspekte nášho života a to najmä vo vzťahoch. Pomáha nám to opísať a zistiť aké sú naše potreby, túžby a rovnako naše hranice. Záujem o tieto témy pomáha predchádzať konfliktom, rešpektovať blízkych ľudí a zvládať aj náročné momenty, ktoré vo vzťahoch prichádzajú.

Niekedy môže byť náročné hovoriť úprimne a otvorene o veciach, ktoré sú pre nás ťažké, o pocitoch, ktorým niekedy ani sami nerozumieme. Najdôležitejšie je preto vytvoriť na takýto rozhovor priestor. A aj napriek tomu, že na začiatku sa to zdá byť náročné alebo beznádejné časom to môže byť ľahšie. Naučiť sa to môžeme aj tým, že budeme vyhľadávať situácie, kedy na tieto rozhovory vyhradíme čas. Možno tým, že zostaneme s našími blízkymi v kontakte, budeme sa ich pýtať, ako sa majú a pri stretnutí s nimi im vyhradíme našu plnú pozornosť a záujem. Samozrejme môžeme byť niekedy príliš unavení, vystresovaní alebo mať kopec iných povinností. Blízkosť a záujem sú ale hlavný spôsob, ako môžeme negatívnym emóciám vo vzťahoch aj mimo nich predchádzať a ako ich môžeme zvládať.

Práve preto je dôležité aj počúvať. Byť aktívnym poslucháčom znamená nielen počúvať ale skutočne sa zaujímať.  Znamená to občas zopakovať, čo nám druhý človek povedal alebo sa pýtať na viac detailov, ak nás niečo zaujalo alebo niečo nebolo jasné. Ak aktívne počúvame, zaujímame sa o to, čo nám chce človek skutočne povedať a snažíme sa to aj pochopiť, ako najlepšie nám to ide.

Rutinu a lenivosť môže vystriedať zvedavosť a novosť 

Ak sa s niekým cítime pohodlne a príjemne je úplne normálne, že do takýchto vzťahov nevkladáme toľko energie a toľko záujmu ako tomu možno bolo na začiatku. Keď niekoho spoznávame, keď sa iba oťukávame všetko je nové, zaujímavé a vzrušujúce. Naopak, ak sa poznáme s niekým dlhšie niektoré veci sú nám už jasné, rozumieme im aj bez slov alebo sa ani nepýtame, keďže predpokladáme odpoveď.  Môžeme sa prichytiť pri tom, že sa rozprávame len o povrchných a rutinných veciach a nemáme záujem objavovať odpovede viac do hĺbky. 

Pristupovať aj k pevným vzťahom so záujmom a zvedavosťou nám však dáva priestor cítiť a dávať záujem aj druhej osobe, objavovať skryté vlastnosti a záujmy, na ktoré sme doteraz ani nenarazili a nechať si možnosť na to, aby sme mali pocit záujmu a vzrušenia, ako na začiatku vzťahu. Môžeme spoločne skúšať nové veci, vystavovať sa novým situáciám. Či už sú to spoločné výlety, zážitky alebo možno aj komunikačné hry možno zistíte, že je toho skutočne veľa, čo o sebe ešte neviete. 

Spoločne vo vzťahoch tvoríte bezpečie

O dôležitosti zdieľania a záujmu o svoje potreby, túžby a hranice sme sa rozprávali. Už od narodenia sú vzťahy dôležité najmä pre to, že v nich nachádzame pomoc ako svoje potreby napĺňať. Rovnako by to malo byť aj v dospelosti. Záujem o potreby druhého človeka prináša bezpečie v komunikácií a v otvorenosti. Vytvára nám to pocit dôvery a stability. Myšlienku, že je niekto, o koho sa skutočne môžeme oprieť. Preto je v poriadku očakávať, že ak o svojich potrebách komunikujeme, ak si stanovíme hranice, bude ich druhá strana rešpektovať. A zároveň, že budeme rešpektovať potreby a hranice aj našich blízkych.

Ako zvládať stres a úzkosť vo vzťahoch

Život nám prináša rôzne výzvy a situácie, ktoré môžu negatívne ovplyvniť aj naše vzťahy. Občas prežívame ťažké emócie, je toho na nás veľa a môžeme reagovať podráždene, frustrovane alebo sa stiahneme do seba. Každý z nás potrebuje niečo iné na to, aby tieto momenty zvládol. Je však možné a žiadúce udržiavať zdravé vzťahy aj v situácii, kedy je toho veľa.

Možno sme ale v situácii, kedy si  naopak si naša blízka osoba prechádza náročným obdobím a zasiahne to aj nás. Niekedy možno nevieme, ako im v týchto situáciách pomôcť a cítime sa bezmocne. Prinášať však úprimnosť a otvorenosť do vzťahov aj pri ťažkých momentoch pomáha nám aj všetkým ostatným cítiť záujem a podporu. 

Zamyslite sa nad svojimi hranicami a množstvom energie

Aby sme naše vzťahy ochránili pred stresom a úzkosťou, musíme si nastaviť zdravé hranice s okolitým svetom. Práca, veľa aktivít alebo veľa sociálnych kontaktov, či technológie, môžu do našich vzťahov prinášať chaos a rozptýlenie. Nevieme sa teda sústrediť na seba a ani na ľudí okolo nás. Vytvoriť si zdravý vzťah k okolitému svetu a nastaviť mu hranice nám dáva priestor myslieť aj na naše vzťahy.

Hranice si však musíme nastaviť aj na to, aby sme dokázali šetriť energiou. Pri strese, náročných situáciách alebo úzkosti sa naša energia sústreďuje na prežitie danej situácie. Každý z nás má len nejakú zásobáreň tejto energie a preto by sme ju nemali míňať na menej dôležité činnosti alebo na ľudí, ktorí pre nás nie sú prioritou. Energiu šetríme pre seba a pre ľudí, ktorí sú nám blízky.
V situáciách, kedy si náročnými momentmi prechádza niekto z našich blízkych je prirodzené, že im chceme byť čo najviac nápomocní. Na to, aby sme tam ale pre nich mohli byť čo najviac efektívne, taktiež potrebujeme myslieť na hranice a vlastnú energiu. Skúste si v tom momente premyslieť na čo momentálne máte energiu, čo zvládate- či už je to rozhovor, nakúpenie potravín, materiálna pomoc alebo aj poskytnutie kontaktov na ďalšiu pomoc.

Aj keby sme to veľmi chceli, nikdy nemôžeme byť pre jedného človeka všetkým- opatrovateľom, kamarátom, psychológom. Ak vyčerpáme svoju energiu, ak nebudeme myslieť na svoje emócie a to, ako túto situáciu zvládneme aj my môže sa stať, že sa vyčerpáme natoľko, až tam pre toho človeka nebudeme môcť byť vôbec.

Takéto hranice je v poriadku aj komunikovať a ujasniť si, čo môže od vás blízky očakávať: “Môžem tu byť pre teba, môžeme sa porozprávať ale vyhraďme si na to čas len každý druhý večer. Potrebujem sa venovať aj sebe a svojim povinnostiam.” Alebo napríklad: “Veľmi rád/rada ti nakúpim a prinesiem ti veci domov ale momentálne sa necítim dostatočne v poriadku sa o tejto téme rozprávať. Ak to potrebuješ, môžeme spoločne nájsť odborníka alebo niekoho, kto tu teraz pre teba bude.”