Vyhnite sa zbytočnej návšteve na detskom urgente

841

Nie každá teplota či kašeľ musia hneď vidieť doktora. Väčšina respiračných ochorení je zvládnuteľná rodičmi v domácom prostredí, s voľnopredajnými liečivami, bez potreby návštevy lekára.

Bol som sa dnes ráno (25.12.) pozrieť na detskom urgente a pohotovosti na Kramároch. Čakáreň sa pomaly napĺňala,“ píše o situácii lekár kraja Tomáš Szalay. „Veľká časť detí bola relatívne živá. Znudené čakaním, ale nie apatické. Tie tam s najväčšou pravdepodobnosťou nemali byť. Dobu čakania 4-6 hodín mohli stráviť lepšie. A oveľa bezpečnejšie, lebo za ten čas v tej čakárni môžu chytiť kadejakého bacila. Na urgente funguje triáž, systém triedenia. Prednosť majú vážne zdravotné stavy a kto môže čakať, ten bude čakať. A nemusel by čakať, ak vôbec nepríde, keď nemusí.“

Čo robiť?

  • Znižovať teplotu (zábaly, antipyretiká).
  • Dopĺňať energiu (sladký čaj).
  • Oddych v posteli (nie v čakárni).

Drvivá väčšina respiračných ochorení je vírusového pôvodu, t.j. nevyžadujú antibiotiká (v prípade pochybností si môžete urobiť domáci CRP test). Užívanie antibiotík aj keď ich nie je treba prináša viac škody ako osohu.

Nebojte sa použiť lieky na teplotu a na bolesť. Sú bezpečné. Dodržte dávkovanie podľa návodu (neraz sú deti z opatrnosti poddávkované a lieky nedosiahnu potrebný účinok).

Ak sa však zdravotný stav dieťaťa napriek symptomatickej liečbe zhoršuje, je namieste kontaktovať lekára.