Bratislavský samosprávny kraj sa spojil s WWF Slovensko s cieľom vytvoriť zelenšie a odolnejšie prostredie pre obyvateľov regiónu. Iniciatíva výsadby drevín pri poľných cestách však nie je len o skrášľovaní krajiny. Predstavuje významný krok k zlepšeniu kvality ovzdušia a boju proti negatívnym dôsledkom klimatickej zmeny. Rovnako má za cieľ pomôcť mestám a obciam v našom kraji prispôsobiť sa výzvam, ktoré prinášajú meniace sa klimatické podmienky.
Klimatická zmena zasahuje aj Bratislavský kraj a práve výsadba dverín môže byť účinným nástrojom, ako sa im prispôsobiť. Zelené pásy popri poľných cestách slúžia nielen ako estetický prvok, ale aj ako biokoridory. Tie zlepšujú prepojenie prírodných biotopov a podporujú biodiverzitu. Stromy zároveň pomáhajú zmierniť teplotné výkyvy a poskytujú ochranu pred extrémnymi prejavmi počasia.
Dreviny ako riešenie klimatickej výzvy
Zmena klímy prináša čoraz častejšie extrémne prejavy počasia, ako sú vysoké teploty, suchá či prívalové dažde. Stromy vysádzané v rámci iniciatívy ďalej zohrávajú kľúčovú rolu v adaptácii na tieto javy. Výsadba drevín prispieva k zadržiavaniu zrážkovej vody, čím pomáha predchádzať erózii pôdy a zároveň znižuje riziko povodní. Korene stromov zlepšujú schopnosť krajiny absorbovať vodu, čo je kľúčové v období sucha. Okrem toho, dreviny fungujú ako prirodzené klimatické regulátory. Vytvárajú tieň, znižujú teplotu a poskytujú úkryt pred horúcim slnkom.
Čistejší vzduch pre všetkých
Jednou z najväčších výhod výsadby stromov je zlepšenie kvality ovzdušia, čo je mimoriadne dôležité v oblastiach s intenzívnym poľnohospodárstvom alebo dopravou. Stromy najviac pohlcujú oxid uhličitý, zachytávajú prachové častice či výrazne znižujú hladinu hluku. Prispievajú tak k čistejšiemu, pokojnejšiemu a príjemnejšiemu životnému prostrediu.
Ako sa môžete zapojiť?
Mestá a obce, ktoré chcú prispieť k zlepšeniu adaptácie na zmenu klímy a kvality ovzdušia v regióne, môžu vstúpiť do spolupráce s WWF Slovensko.
WWF Slovensko zabezpečí výsadbový materiál – rôzne druhy drevín, ktoré sú odolné v miestnych podmienkach a podporujú biodiverzitu. Vyberané sú najmä dlhoveké ovocné stromy, vhodné pre výsadbu v poľnohospodárskej krajine a intenzívne využívaných územiach. Cieľom je výsadba drevín, ktoré prispievajú k udržateľnému rozvoju a ekologickej stabilite oblasti. WWF Slovensko zabezpečí všetko potrebné vybavenie pre výsadbu vrátane nástrojov, mulču, štiepky a materiálu na ochranu stromov. Zároveň poskytne odborné poradenstvo pri príprave plánov výsadby a výbere vhodných lokalít. Súčasťou je aj dohľad nad realizáciou výsadby a výchovný rez počas 2 rokov.
Mestá a obce prinášajú do spolupráce obecné pozemky – poľné cesty a ich okolie, na ktorých sa uskutoční výsadba. V rámci možnosti konkrétnej obce prebieha spolupráca pri príprave pozemku na výsadbu – vykosením a predkopaním výsadbových jám atď.
Vďaka výsadbe drevín môže Bratislavský kraj vytvoriť odolnejšie prostredie schopné čeliť výzvam klimatických zmien, zároveň zlepší kvalitu ovzdušia a prispeje k lepšiemu zdraviu a pohode jeho obyvateľov. Spoločne môžeme prispieť k vytváraniu zelenších, zdravších a udržateľnejších miest pre budúce generácie.
Pre viac informácií a zapojenie sa do iniciatívy kontaktujte WWF Slovensko:
Zuzana Sedláková
zsedlakova@wwfsk.org
+421 905 840 500