Za odhodenie odpadu mimo koša hrozí pokuta vo výške 20 eur

1133

Za odhodenie odpadu mimo koša hrozí pokuta vo výške 20 eur. Znečisťovanie verejného priestranstva sa podľa zákona považuje za priestupok. Zelená linka Ministerstva životného prostredia SR o tom informuje na sociálnej sieti.

Časť odpadu na uliciach a v prírode pochádza z nezabezpečených košov, veľká väčšina je však vyhodená úmyselne. „Typickým litteringovým odpadom sú ohorky z cigariet, žuvačky, obaly od sladkostí, PET fľaše či igelitové tašky,“ priblížila linka. Zároveň dodala, že pokutovanie nemá na vyhadzovanie odpadkov výrazný vplyv.

Voľne pohodený odpad môže vietor odviať preč a neskôr môže skončiť v rieke, kde sa doplaví do oceánu. „Jednoducho nezmizne, len sa premiestni, rozkladá a ďalej znečisťuje. Okrem toho, že naše okolie je kvôli odpadu škaredšie, znamená aj priamu hrozbu pre ľudí, zvieratá a celé životné prostredie,“ skonštatovali environmentalisti. Poukázali, že na rozbitom skle z odhodenej fľaše sa môžu porezať deti alebo psy, odhodené cigaretové ohorky si môžu vtáky pomýliť s potravou, do téglika od jogurtu sa môže ježkovi zaseknúť hlava a môže sa udusiť alebo zomrieť od hladu.

Pri daždi je voľne pohodený odpad podľa Zelenej linky často spláchnutý do kanalizácie, ktorú môže upchať a spôsobiť tým škody.

Zdroj: TASR