Na Slovensku sme v utorok pozorovali čiastočné zatmenie Slnka

850

Aspoň časť z utorkového zatmenia Slnka bolo nakoniec možné pozorovať na väčšine územia Slovenska. Slovenský hydrometeorologický ústav to skonštatoval na sociálnej sieti. „Zatmenie približne 30 percent slnečného kotúča malo za následok zníženie intenzity globálneho žiarenia, čo sa prejavilo aj na teplote vzduchu. Na snímkach z družice MSG (Meteosat) je vidieť stemnenie v našej oblasti a smerom na severovýchod je to ešte nápadnejšie, pretože tam bola maximálna fáza zatmenia vyššia,“ uviedli meteorológovia. Ako dodali, zníženie intenzity slnečného žiarenia sa prejavilo na meraniach niektorých prístrojov predovšetkým tam, kde prevládalo jasné alebo len málo oblačné počasie.

Na Slovensku sme v utorok mohli sledovať čiastočné zatmenie Slnka. To trvalo viac ako dve hodiny, pričom úkaz začal o 11:17 hod. a trval zhruba do 13.30 hod. Po roku sme tak opäť raz mohli pozorovať čiastočné zatmenie Slnka. Naposledy sme takúto príležitosť mali 10. júna 2021, ale vtedy nebolo také veľké.

Zatmenie bolo viditeľné v Európe, severovýchodnej Afrike, Strednom východe a západnej Ázii. Maximálna fáza zatmenia v jednotkách priemeru slnečného disku nastane v strednej časti Ruska.

Zo Slovenska bolo podľa astronómov úplné zatmenie Slnka viditeľné 8. júla 1842 a najbližšie bude až 7. októbra 2135.

Zdroj: TASR; Foto: Monika Kováčová/BSK