Za uplynulé roky sa v Bratislave podarilo vysadiť vyše 40.000 nových drevín

369

V hlavnom meste sa za uplynulé roky podarilo vysadiť vyše 40.000 nových drevín. Išlo o viac ako 3650 veľkých stromov, 20.600 malých stromov a sadeníc a viac ako 17.920 kríkov. Bratislavský magistrát o tom informuje na sociálnej sieti. V iniciatíve chce mesto, napriek obmedzeným vlastným finančným zdrojom, pokračovať. 

„Bratislavčania si darovali stromy pri rôznych jubileách a príležitostiach. Krajiny, ktoré majú v Bratislave svoje zastúpenia, venovali svoje národné stromy,“ približuje hlavné mesto.

Spolu s neziskovým sektorom a firmami sa podarilo vysadiť ďalšie dreviny v areáloch desiatok škôl. Tisíce stromov pribudli vďaka dobrovoľníkom v extraviláne počas štyroch Zásadných víkendov. Zeleň tiež pribudla pri každej rekonštrukcii verejných priestorov vrátane 12-metrových platanov na Trnavskom mýte.

„S 10.000 stromami pokračujeme ďalej bez zmeny názvu, pretože nejde o čísla, ale o každý kvalitný nový strom alebo krík, ktorý zvyšuje kvalitu života v našom meste a pomáha mu adaptovať sa na výkyvy meniacej sa klímy,“ odkazuje magistrát.

Mesto pripomína, že dreviny v lete chránia ulice pred prehrievaním, zlepšujú kvalitu ovzdušia, zmierňujú následky prívalových dažďov a poskytujú útočisko pre živočíchy a dôležitý hmyz. Prínos každého jedného stromu pre Bratislavu považuje za obrovský. Deklaruje, že sa o existujúcu zeleň bude zodpovedne starať.

Zdroj: TASR