Za vínom do Šenkvíc vás pozýva 29 vinárov

1081

Svoje víno, pivnice, výrobné a prezentačné priestory vám predstaví 29 vinárov na 21 ochutnávkových stanoviskách.

Za vínom do Šenkvíc je príležitosť spoznať začínajúce, malé, stredné aj veľké vinárstva Malokarpatského regiónu a nahliadnuť do priestorov vinárstiev, ktoré sú pre verejnosť počas roka neprístupné. Vstupenky sú už v predaji, kliknite SEM, podujatie je 19.6.2021.

Na čo sa môžete tešiť na jubilejnom 10. ročníku podujatia

Tento rok je pre vás nachystaný bohatý program plný zážitkov. Môžete sa tešiť na tradičnú slovenskú kuchyňu s ochutnávkou miestnych špecialít podľa receptúr starých šenkvických babičiek, jazdy na konskom koči, tombolu s bohatými vinárskymi cenami, súťaž o najlepšie vinárstvo podujatia a samozrejme, na vašu obľúbenú šenkvickú muziku. Pre veľký úspech na predošlých ročníkoch vás budú tento rok na podujatí sprevádzať až tri kapely.

Novinkou tohto ročníka je predajná výstava šenkvických umelcov, kde sa predstaví Soňa Kozáková s pôvabnými šperkami a objektami malých rozmerov, vyrábaných zlatníckou technikou a prácou s drôtom, Silvia Stránska so zaujímavými dielami, ktoré tvorí metódou plstenia a v neposlednom rade budete mať možnosť vidieť akvarelové a akrylové maľby Daniela Benkiča.

Jubilejný 10. ročník podujatia je taktiež výnimočný tým, že tvárou Za vínom do Šenkvíc 2021 sú všetci patróni predošlých ročníkov podujatia, ktorí boli zvolení z radov miestnych vinárov ako je Peter Červenka, Karol Motyka, Tibor Ruman, Ivan Šarmir, Vincent Lacko, Ľubomír Strašifták, Jozef Kočanda st., Ondrej Somorovský.

Objavte nové aj tradičné chute vína

Vďaka podujatiu môžete spoznať nové a vychutnať si tradičné odrody hrozna vypestované v Malokarpatskej vinohradníckej oblasti. Aktuálnym trendom sú nové odrody tzv. PIWI, ktorých spoločným charakterom je vysoká odolnosť voči chorobám a vhodné využitie na výrobu BIO vín. Výnimočnú pozornosť nielen slovenských, ale aj zahraničných milovníkov vína si získali aj nové slovenské odrody viniča „novošľachtence“. Šenkvice majú veľký podiel na vzniku nových odrôd. V šenkvickej vinohradníckej a vinárskej výskumnej stanici vznikla najvýznamnejšia časť slovenských novošľachtencov.

Vinohradnícky náučný chodník

Staňte sa vínnym turistom a príďte sa pozrieť na prehliadku vinohradníckeho náučného chodníka, kde si môžete prezrieť 30 tradičných a novošľachtených odrôd viniča hroznorodého. Súčasťou náučného chodníka je aj ukážka vývoja systémov rezu a vedenie viniča. Celkovo je v 15 radoch vysadených 240 sadeníc.

Takže ak ste milovníkom vína, dobrého jedla a hudby, toto podujatie si rozhodne nenechajte ujsť. Hurá do Šenkvíc!

Zdroj: Travel Malé Karpaty; Foto: Šenkvické víno a Iveta Vorošová; mvc.sk