S prichádzajúcou jarou kvitne aj príroda. Je tu jar a s ňou aj medvedí cesnak, ktorého sú plné lesy. Spojte nedeľnú prechádzku do lesa so zberom a zásobte sa ním. Obsahuje vitamíny B a C, alicín, flavonoidy, jód, sodík, draslík, železo, vlákninu, sacharidy, bielkoviny. Uskladnenie tejto bylinky nie je jednoduché a uchovanie potrebných živín ešte ťažšie. Vo viacerých bratislavských lesoch už vidieť túto zelenú bylinku.
Medvedí cesnak patrí medzi bylinky s najsilnejším účinkom a obsahom látok, ktoré podporujú komplexnú detoxikačnú cestu v ľudskom organizme.
Medvedí cesnak podporuje trávenie a vyprázdňovanie, prečisťuje črevá a má silné antibiotické a antibakteriálne účinky. Jeho konzumácia sa odporúča aj pri liečbe srdcovo-cievnych ochorení a používa sa pri vysokom krvnom tlaku. Nápomocný je aj pri bolestivých kŕčových žilách, zmierňuje bolesť hlavy. Využíva sa pri liečbe ochorení horných dýchacích ciest, ako sú astma alebo zápal priedušiek a je výborným posilňovačom imunity, čistí zahlienené pľúca, priedušky a zmierňuje dýchacie ťažkosti. Taktiež veľmi pomáha pri nespavosti a podporuje pamäť.
Čo všetko viete pripraviť z medvedieho cesnaku ? Polievka, nátierka či pesto. Recepty na pochutiny z medvedieho cesnaku sú pomerne jednoduché na prípravu.
Recept na kešu pesto s medvedím cesnakom
Ingrediencie:
- medvedí cesnak 2 hrste
- nastrúhaný parmezán 50 g
- orechy podľa chuti (kešu, pistácie, píniové oriešky, mandle) 50 g
- extra panenský olivový olej 150 ml
- citrónová šťava, 1 PL
- soľ
- čierne korenie, chilli paprička
Príprava:
- Medvedí cesnak opláchneme a odstopkujeme, necháme odkvapkať.
- Zelené lístky cesnaku najprv natrháme na kusy a takto vložíme do mixéra, dobre rozmixujeme.
- Pridáme orechy a nastrúhaný syr, znovu poriadne rozmixujeme.
- Dochutíme soľou, prípadne aj čiernym korením, zopár kvapkami citrónovej šťavy a zmiešame s olivovým olejom.
- Pre pikantnú verziu prihodíme do mixéra k orechom aj 1 chilli papričku.