Deň plný pary s Kráľovnou železníc. Krajom jazdil historický vláčik

2827
Kráľovná železníc. Autor foto: Nino Belovič
Historický vlak ťahaný parným rušňom. Autor foto: Nino Belovič

V sobotu 26. júna obyvatelia kraja zažili deň plný pary a sadzí. Bratislavský región brázdil parný rušeň – Kráľovná železníc.

Je to 40 rokov, čo bola slávnostnou jazdou parného vlaku z Bratislavy cez Galantu a Trnavu do Leopoldova, ťahaného parným rušňom 556.036, ukončená pravidelná prevádzka parných rušňov na Slovensku. Pri tejto príležitosti zorganizovali ŽSR nostalgickú jazdu historickým vlakom. Podujatie nazvali Kráľovná železníc neodišla. Tento krásny vlak brázdil kraj po koľajniciach v Bratislave a okolí:

Autor foto: Michal Feik
Autor foto: Michal Feik

V sobotu 26. júna vyrazil z bratislavskej hlavnej stanice o 7:40 parný vlak, ktorý v rovnakej trase opäť odtiahol Štoker 556.036. Na svojej ceste sa zastavil v Senci, Galante, Trnave a v Leopoldove ho mal vystriedať parný rušeň 555.3008, ktorý mal však drobnú poruchu, ktorú sa však podarilo opraviť a tak sa poobede sa obidva parné rušne vydali spoločne na hviezdicovú jazdu po tratiach v Bratislave.

„Parný rušeň 556.036, prezývaný Štoker, je jeden z tých šťastnejších, ktorý sa podarilo zachrániť pred plameňmi autogénu. Po skončení prevádzky parných rušňov sa stal súčasťou zbierok podnikového múzea železníc na Slovensku, dnešného Železničného múzea Slovenskej republiky. Vďaka šikovnosti dobrovoľníkov z občianskeho združenia Spolok Výhrevne Vrútky je rušeň stále funkčný a dokáže ťahať vlaky rovnako ako pred 40 rokmi,“ uviedol jeho riaditeľ Michal Tunega. Ako dodal, v zbierke  múzea sa nachádza niečo vyše 270 historických železničných vozidiel. Z toho parných rušňov je 35,  z nich niekoľko je „živých“, tzn. prevádzkyschopných, niektoré sú obnovené len vzhľadovo, čiže sú vo vystavovateľnom stave, ďalšie sa podrobujú náročným opravám do prevádzkyschopného stavu a zvyšné čakajú, kým na nich príde rad a tiež budú opravené.

Pozrite si video z jazdy historickým vlakom:

Video: Michal Feik, Dominik Vrba, titulná foto: Radovan Húska

Nazrite do Železničného múzea v bratislavskej Rači. Nájdete tu parné rušne a ďalšie klenoty starých železníc:

Múzeum môžete navštíviť každý deň, vstupné neplatíte.