Železničná trať do Komárna zmení od decembra dopravcu

1277

Od polovice decembra tohto roka bude prevádzku na železničnej trati Bratislava – Komárno, ktorá je v úseku Bratislava – Kvetoslavov integrovaná do IDS BK ako linka S70, najbližšie dva roky zabezpečovať dvojica dopravcov ÖBB a Železničná spoločnosť Slovensko. Doterajšiemu dopravcovi, spoločnosti RegioJet, vyprší v decembri zmluva a nového dopravcu štát nestihol vysúťažiť. V súčasnosti prebieha nová súťaž, víťaz ktorej bude dopravu na spomínanej trati zabezpečovať až od roku 2023. Ministerstvo dopravy preto oslovilo viacerých dopravcov na zabezpečenie dopravy na najbližšie dva roky, z ktorých ako najvýhodnejšiu ponuku vybrala práve rakúskeho a slovenského dopravcu.

Oproti súčasnosti bude celková dotácia za rok nižšia o takmer 200-tisíc eur. Priemerná sadzba za 1 vlkm bude na úrovni 9,65 €. S príchodom nových dopravcov zostáva zachovaný aj cestovný poriadok, riešia sa len drobné úpravy pre optimalizáciu nástupov a výstupov cestujúcich. Nezmení sa ani režim IDS na území Bratislavského samosprávneho kraja, uvádza v tlačovej správe Ministerstvo dopravy a výstavby SR.

Podľa ministerstva bude doprava na trati zabezpečovaná vlakovými súpravami dopravcu ÖBB, ktoré cestujúci poznajú z trate Bratislava – Marchegg – Viedeň. V úseku Komárno – Dunajská Streda majú byť nasadené aj motorové jednotky radu 840 ZSSK. Oproti súčasnosti by na trati malo premávať viac klimatizovaných vozňov.

Zdroj: imhd.sk