Zomrel Juraj Kubánka, legenda slovenského tanca

2367
Foto: Martin Baumann (TASR)
Foto: Martin Baumann (TASR)

Choreograf, tanečník, režisér a folklorista, spoluzakladateľ Lúčnice a dlhoročný umelecký vedúci SĽUK-u. Vo veku 92 rokov zomrel zaslúžilý umelec Juraj Kubánka.

V pondelok nadránom zomrel vo veku 92 rokov spoluzakladateľ a dlhoročný umelecký vedúci Slovenského ľudového umeleckého kolektívu (SĽUK) Juraj Kubánka. Bol jedným z priekopníkov choreografie ľudového tanca na Slovensku a spájal jeho základné prvky s moderným vnímaním.

Narodil sa 31. októbra 1928 v obci Turie v okrese Žilina. V rokoch 1947 – 1949 študoval na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. V roku 1957 absolvoval štúdium choreografie tanca na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Od roku 1949 pôsobil v SĽUK-u ako choreograf, tanečník a režisér. Kubánka získal za svoju celoživotnú činnosť štátne vyznamenania, v roku 1966 mu udelili aj titul zaslúžilý umelec.

Kvôli tancu zanechal štúdium medicíny:

„Lekárov bude vždy dosť, ale lekárov ľudských duší a sŕdc bude vždy nedostatok.“

Detstvo prežil Juraj Kubánka na Liptove, v prostredí, kde má folklór bohatú tradíciu a hlboké korene. Podľa Kubánkových slov: „Vtedy sa pri každej spoločenskej príležitosti spievalo, tancovalo, rozprávalo. Takže všetko, čo je vo folklóre krásne a pravdivé, som nasával s materinským mliekom.“ Na formovanie jeho osobnosti mala výrazný vplyv jeho mama, Bronislava Kubánková, ktorá sa okrem pedagogickej činnosti na Základnej škole v Liptovských Sliačoch venovala aj osvetovým aktivitám – viedla miestny ochotnícky súbor a založila prvý detský folklórny súbor v Československu: „Od úplného malička som sa motal okolo hercov, spevákov i tanečníkov a nasával všetko, čo sa týkalo kumštu. Krepčil som, hádam skôr, ako som vedel poriadne chodiť a písať.“ Už počas štúdia na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave zorganizoval skupinu šiestich chlapcov do tanečného zoskupenia Odzemkári, ktoré neskôr, spojením s folklórnym súborom Živena, položilo základy Lúčnice.

Zdroj: TASR/ SND