Župa má prvé elektroauto

1037
[et_pb_section fb_built=“1″ _builder_version=“3.18.9″ custom_padding=“0|0px|0|0px|false|false“][et_pb_row _builder_version=“3.0.48″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“][et_pb_column type=“4_4″ _builder_version=“3.0.47″ parallax=“off“ parallax_method=“on“][et_pb_text _builder_version=“3.0.74″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“]

Bratislavský samosprávny kraj obstaral malý, kompaktný mestský elekromobil značky SMART FORTWO KUPÉ. Ide o jeden z prvých krokov k naplneniu Programového vyhlásenia BSK v časti Doprava – podpora ekologických foriem dopravy a vytvárania podmienok pre podporu alternatívneho pohonu vo verejnej doprave. Elektroauto stálo 27 853,07 eur s DPH, z toho 26 460,61 eur s DPH predstavuje dotácia a spolufinancovanie BSK je 5% čiže 1 392,66 eur s DPH.


„Dvojmiestny mestský elektromobil bude slúžiť na podporu ekologickej dopravy BSK. Budú sa ním navštevovať jednotlivé župou už realizované projekty alebo zariadenia a objekty, ktoré má župa vo svojej správe. Sľúbili sme, že župa bude zelenšia a už na jar sme z vozového parku vyradili 10 áut, z ktorých 7 dostali župné domovy sociálnych služieb. V tomto trende budeme pokračovať. Je to signál aj pre ľudí, že v meste sa dá jazdiť úspornejšie a na menších autách,“ vyjadril sa Juraj Droba, predseda BSK.

Bratislavský samosprávny kraj sa stal úspešným žiadateľom o dotáciu v rámci Environmentálneho fondu Ministerstva životného prostredia SR, kde ešte v máji tohto roku reagoval na Výzvu na predloženie „Žiadosti o poskytnutí dotácie“ oblasti J: Elektromobilita, činnosti J1 Podpora elektromobility. Predložená žiadosť o dotáciu s názvom „Podpora ekologickej dopravy Úradu BSK“ bola schválená a dňa 6.12.2018 nadobudla účinnosť Zmluva o podpore z Environmentálneho fondu. Župa tak plní svoje Programové vyhlásenia, kde sa zaviazala k podpore alternatívneho pohonu.

Ak sa elektomobil osvedčí, bude župa uvažovať o obstaraní ďalších takýchto áut v rámci dotácií z Environmentálneho fondu, nakoľko sa do nich dá zapojiť viackrát.

Bratislavský samosprávny kraj je jedným z dvoch vyšších územných celkov, ktorý dostal túto dotáciu. Druhým úspešným prijímateľom dotácie je Trenčiansky samosprávny kraj.

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]