Bratislavská župa otvára novú éru športovísk. V Dúbravke predstavila unikátny športovo-rekreačný areál

1683
Bratislavská župa otvára novú éru športovísk. V Dúbravke predstavila unikátny športovo-rekreačný areál
Bratislavská župa otvára novú éru športovísk. V Dúbravke predstavila unikátny športovo-rekreačný areál

Bratislavský samosprávny kraj zavádza prelomový koncept športovania. Vďaka vytvorenému rezervačnému systému bude môcť verejnosť využívať moderné ihriská či bazény v kraji. Vlajkovou loďou projektu je úplne nový športovo-rekreačný areál v Dúbravke. Župa ho vybudovala na veľkorysých, takmer 14 tisíc metroch štvorcových, investícia bola takmer 1,5 milióna EUR a rozlohou, kvalitou, počtom a pestrosťou športovísk ide o jedinečný projekt. Práve končí kolaudačné konanie, pričom areál bude sprístupnený pre športujúcu verejnosť už v najbližších týždňoch.  

Moderný športovo-rekreačný areál sa nachádza pri župnej Strednej priemyselnej škole elektrotechnickej Karola Adlera, ale otvorený bude aj športovým klubom a verejnosti. Manažérom športoviska bude samotná Bratislavská župa a zabezpečí, aby bolo dlhodobo udržiavané, čisté a strážené. Novinkou jecentrálny rezervačný systém, vďaka ktorému si môžu obyvatelia zarezervovať konkrétne športovisko na konkrétny čas. Využívanie ihrísk bude spoplatnené, pričom všetky prostriedky zostanú škole a budú použité na zabezpečenie správy, údržby a čistenia areálu. Verejnosť však bude mať k dispozícii v rámci každého dňa aj časové sloty, kedy si môže zašportovať úplne zadarmo.  

Areál bude otvorený stále – počas pracovných dní aj víkendov. Nachádza sa v ňom napríklad veľké a malé futbalové ihrisko, bežecký ovál, tenisový kurt, multifunkčné ihrisko, telocvičňa, lezecká stena či workoutová zóna. Sú v ňom zakomponované aj exteriérové prvky a mobiliár slúžiaci na posedenie a relax. Súčasťou obnovy bola aj revitalizácia zelene a výsadba stromov. Celkové náklady na rekonštrukciu dosiahli takmer 1,5 milióna eur. Rozľahlé športovisko na „Adlerke“ je vlajkovou loďou zámeru Bratislavskej župy, ako priniesť obyvateľom kraja viac športu. Do rezervačného systému budú postupne pribúdať ďalšie moderné ihriská a bazény v kraji, ktoré sú v správe župy. A veľká investícia bude pokračovať aj v Petržalke, kde BSK buduje obdobný športovo-rekreačný areál.  

„Je veľká škoda, ak sú školské ihriská po vyučovaní a počas víkendov zamknuté. Naším cieľom je, aby boli využívané na maximum a slúžili nielen žiakom, ale celej komunite. Na Adlerke sme vybudovali jedno fantastické športovisko, ktoré budeme sami manažovať, zabezpečovať údržbu a bezpečnosť a novinkou je rezervačný systém, vďaka ktorému ho sprístupníme vám všetkým. Pohyb je nesmierne dôležitý pre dospievajúcich, ale aj pre nás, všetkých. A to nielen pre telo, ale aj psychické zdravie. A po Dúbravke sa na podobný areál môžu tešiť aj Petržalčania. Dovolím si povedať, že sme týmto projektom odštartovali novú éru športovísk 21. storočia,“ uviedol pri otvorení areálu predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba.  

Rekonštrukcia a modernizácia športového areálu zahŕňa celkovú plochu o rozlohe 13.780 m2, na ktorej vzniklo niekoľko samostatných ihrísk, ale aj priestory pre šatne, sociálne zázemie pre verejnosť vrátane toaliet či bufet s prestrešením. V centrálnom priestore sa nachádza riadne futbalové ihrisko pre detské a juniorské futbalové súťaže o rozmeroch 90 x 45 m, so striedačkami, odvodnením, bránkami, ochrannými sieťami za bránkou, hráčskymi kabínami a pevnou tribúnou s kapacitou 68 miest. Inštalovaný futbalový trávnik s výškou vlasu 60 mm a so zásypom kremičitého piesku a SBR granulátu má kvalitu kategorizovanú na FIFA a jeho výrobca je preferovaným dodávateľom pre FIFA. Rovnako aj profesionálne futbalové brány sú vyrobené v súlade s pravidlami FIFA. K osvetleniu futbalového ihriska slúžia štyri sklopné stožiare vysoké 20 metrov ovládateľné cez smart panel a taktiež manuálne. Nainštalovaných bolo celkovo 12 LED svetlometov s clonou na optimalizáciu rušivého svetla. Podľa vykonaných testov však okolité obytné budovy nebudú oslnené osvetlením z ihriska. 

Kompletnou rekonštrukciou prešiel antukový bežecký ovál, namiesto ktorého župa vybudovala 300 m dlhý EPDM ovál so štyrmi dráhami a šiestimi dráhami na bežeckej rovinke pre beh 150 m, 300 m, 600 m, 800 m, 1000 m, 1500 m a 4 x 60 m. Rovinka dĺžky 110 m poslúži na dobeh disciplíny 50 m, 60 m, 100 m a 110 m. V rámci bežeckého oválu je umiestnený sektor skoku do diaľky s pieskovým doskočiskom a rozbehovou dráhou. K dispozícii je aj priestor pre vrh guľou

Rezervačný systém sa nachádza na webovom portáli rezervacie.bratislavskykraj.skŽupa doň bude postupne zaraďovať aj ďalšie športoviská v kraji.