Župa pokračuje v rekonštrukcii regionálnych ciest

2796

Nový asfalt, vodorovné značenie ako aj vyššia bezpečnosť a komfort pre vodičov. To všetko prinesú opravy ciest II. a III. triedy, do ktorých sa minulý rok pustil Bratislavský samosprávny kraj. Opravy pokračujú aj tento rok a celkovo sa dotknú tridsiatich úsekov. Župa tiež spustila projektovú prípravu na opravy mostov, riešenie problematických križovatiek či výstavbu obchvatov.

„Ešte pred dvomi rokmi župnú cestársku spoločnosť fakticky ovládal súkromný spolumajiteľ. To komplikovalo nielen hospodárenie, ale aj správu ciest. Dnes máme nad cestárskou spoločnosťou úplnú vlastnícku aj manažérsku kontrolu. Aj vďaka tomu sme po dlhšom čase mohli rozbehnúť významné opravy regionálnych ciest, ktoré už boli veľmi potrebné. Cestné komunikácie opravujeme v každom okrese, pričom viaceré úseky sú už hotové. Vynovené komunikácie bezpochyby prispejú ku komfortnejšej a  bezpečnejšej doprave v kraji,“ povedal Juraj Droba, predseda BSK.

V minulom roku dokončil Bratislavský samosprávny kraj (BSK) rekonštrukcie štrnástich úsekov cestných komunikácií II. a III. triedy vo všetkých svojich okresoch.

Kraj dokončil opravu cesty II/502 v Doľanoch, revitalizáciu vozovky III/1084 v intraviláne obce Slovenský Grob, ciest III/1107 Zohor – Láb, III/1095 Kaplna – Báhoň, či opravu cesty III/1080 zo Šenkvíc do Vištuku. Zrevitalizovaná bola aj cesta II/502 v Modre, II/501 v obci Rohožník, II/503 a III/1114 v obci Kostolište, II/503 Hrubý Šúr – Senec, ako aj cesta II/502 medzi Sv. Jurom a Pezinkom, III/1015 v Marianke, III/1108 Stupave či II/503 v Malackách.

V rozbehnutých alebo úplne nových akciách pokračuje samosprávny kraj aj v tomto roku. Celkovo bude opravených 30 úsekov regionálnych ciest.

Župa v roku 2022 vyčlenila na kapitálové výdavky celkovo 15 miliónov eur. Určené sú najmä na rekonštrukciu ciest frézovaním a asfaltovaním, recykláciu za studena a za horúca, rekonštrukcie mostov, bezpečnostné záchytné zariadenia, priechody pre chodcov, cestnú svetelnú signalizáciu a sanáciu zosuvov, ako aj rekonštrukcia priepustov. Župa plánuje tiež nakúpiť nové a moderné zariadenia, ako aj obstarať projektové dokumentácie na opravu mostov či riešenie problematických križovatiek.

Do leta plánuje BSK zrevitalizovať ďalšie úseky komunikácií napríklad v Tomášove, Novej Dedinke, Turni, Senci, Dunajskej Lužnej, Ivanke pri Dunaji či Bernolákove.

„Cesty opravujeme kompletne, nechceme len látať diery a výtlky. Niekde ide o hlbší zásah do vozovky, inde zase o miernejší. Všetko závisí od stavu, v akom sa nachádzajú. Minulý rok sme na to mali 5,5 milióna, ale tento rok máme k dispozícii ešte väčšiu sumu. Vynovené úseky prinesú všetkým účastníkom cestnej premávky vyššiu bezpečnosť a komfort,“ uzavrel Juraj Droba, predseda BSK.

Fotografie nájdete tu:
https://www.flickr.com/photos/vucba/albums/72157720058594321

Video si môžete pozrieť tu:

Foto a video: Monika Kováčová (BSK)