Župa vymieňa okná na historických budovách stredných škôl

1557

Tradičné stolárske výrobky z masívneho dreva, ktoré sú dôslednou kópiou pôvodných okien. Také budú nové okná na historických budovách v bratislavskom Starom meste. Bratislavský samosprávny kraj už vymenil viac ako tretinu okien na pamiatkovo chránených budovách na Strednej priemyselnej škole elektrotechnickej na Zochovej ulici a na Strednej priemyselnej škole strojníckej na Fajnorovom nábreží.

„Školstvo je pre župu veľká priorita. Zatraktívňujeme školské budovy rekonštrukciami a opravami – tak zvonka, ako aj zvnútra. Pretože chceme, aby sa v nich žiaci dobre cítili. Pri opravách nezabúdame ani na okná, ktoré boli v zlom technickom stave a dlhé roky sa im nikto nevenoval. Výmena je o to zložitejšia, že ide o historické budovy a chceme zachovať pôvodný vzhľad aj materiály,“ priblížil predseda BSK Juraj Droba.

V prípade budovy na Zochovej ulici ide o rekonštrukciu okenných otvorov na celom objekte školy, na ktorom sa nachádza 208 okien, z toho 195 okien drevených a 13 oceľových. Pri výmene musia byt‘ nové výplne okenných otvorov zhotovené ako tradičné stolárske výrobky z masívneho dreva dostatočnej tvrdosti a kvality zo smrekovca červeného. Zároveň musia byť dôslednou kópiou pôvodných. Krajský pamiatkový úrad v Bratislave posúdil realizované prototypy okien a nariadil, že pre zachovanie dobovej remeselnej práce bude repasovaných 18 drevených okien na schodisku a priľahlej chodbe. Ako nové okenné konštrukcie bude vyrobených 177 okien. Zvyšných 13 oceľových okien v suterénnej časti objektu bude repasovaných. Celkové náklady na rekonštrukciu predstavujú takmer 600 tisíc eur. Doteraz bolo osadených 99 vyrobených replík okien a hotové je tak druhé a tretie. poschodie budovy. Zároveň sa pracuje na repase osemnástich starých drevených okien v chodbách.

Na škole na Fajnorovom nábreží pristúpila župa k modernizácii 21 druhov drevených špaletových okien, väčšinou dvojitých, v celkovom počte 300 kusov. Nové okná musia byť tvarovo a materiálovo zhodné s pôvodnými a zhotovené z masívneho dreva. Historické kovania budú opätovne použité na okenných výplniach v reprezentačných miestnostiach. Ostatné okná budú doplnené kovaniami, ktoré budú približnou tvarovou a materiálovou kópiou zachovaných historických kovaní na jednotlivých typoch okenných výplní.  Celková výmena bude župu stáť viac ako 1,2 milióna eur. Aktuálne je hotové celé vrchné poschodie zo strany Dunaja a auly v areáli školy v počte 95 okien.

Pôvodné okná
Nové okná