Župa začala variť jedlo ľuďom bez domova

1419

Bratislavský samosprávny kraj začal s prípravou obedov pre ľudí bez domova. Kraj tak iniciatívne ponúkol svoje nevyužité kapacity v jedálni na pomoc pre tých najzraniteľnejších.

„Ľuďom bez domova sme sa rozhodli takýmto spôsobom trošku zľahčiť ich životnú situáciu. Tým skôr, že v Bratislave ich žije približne 4 tisíc. Začíname zatiaľ so sto porciami denne, ale budeme pokračovať a vieme ísť do kapacity skoro až k 300 porciám denne. Vždy to bude sýta hustá polievka, z ktorej sa dá najesť. K tomu pribalíme chlieb a niečo sladké. I keď starostlivosť o ľudí bez domova nie je v kompetencii župy, pomáhame aj tu. Práve preto sme radi, že naše dnes nevyužívané kuchyne, môžu pomôcť tejto mimoriadne ohrozenej sociálnej skupine,“ predstavil projekt predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba.

So žiadosťou o pomoc sa na župu obrátila nezisková organizácia DePaul Slovensko. Ich dobrovoľníci aj zamestnanci sa už roky starajú o ľudí bez domova. Bratislavský samosprávny kraj ponúkol organizácii pomoc vo forme prípravy jedál pre ľudí bez domova.

Prvých sto porcií si v prvý deň rozdelili združenia DePaul Slovensko a OZ Odyseus. O prípravu jedla sa stará personál kuchyne v župnom Zariadení sociálnych služieb (ZSS) ROSA na bratislavskej Patrónke. Klienti ZSS ROSA sú v týchto dňoch v domácej opatere so svojimi najbližšími, pretože poskytovanie sociálnych služieb na dennej či týždennej báze bolo prerušené.

Porcie sú jednotlivo balené, k polievke sú pribalené aj lyžice, chlieb a keksík. Po polievky si denne budú chodiť terénni pracovníci neziskových organizácií pracujúcich s ľuďmi bez domova. Župa ponúkla organizáciám možnosť zabezpečovania výdaja stravy aj počas víkendov.