Ochranné štíty proti COVID-13 od lekárov z Univerzity Komenského

5003

Ústav simulačného a virtuálneho vzdelávania Lekárskej fakulty Univerzity Komenského poskytol všetky svoje tlačiarne na tlač ochranných štítov pre lekárov a zdravotnícky personál. Aj takto chcú v súčasnej situácii pomôcť lekári z Univerzity Komenského.

Jedna tlačiareň naraz vytlačí dva štíty a to za približne 150 minút. Denne sa tak zvládne na troch tlačiarňach vyrobiť približne 50 kusov. O pomôcku majú záujem viaceré kliniky Univerzitnej nemocnice Bratislava. Tlač inicioval medik Tomáš Bernát, ktorý takéto štíty považoval za najlepšiu ochranu pre zdravotnícky a ošetrovateľský personál, keďže koronavírus sa šíri najmä kvapôčkami.

Ochranný štít je zložený z troch častí – držiak vytlačený na 3D tlačiarni, ochranný plast na tvár a guma na upevnenie okolo hlavy.

Ústav simulačného a virtuálneho vzdelávania ponúka pomoc aj pri dizajne a tlači ďalších zdravotníckych pomôcok a spolu s Bratislavským spolkom medikov sa snaží zapojiť aj ďalších majiteľov 3D tlačiarní, ktorí by s tlačou ochranných štítov mohli pomôcť.

Odborníci a študenti Univerzity Komenského zároveň pracujú ako dobrovoľníci v nemocniciach, pomáhajú na infolinke, pracujú na spustení diagnostiky infekcie nového koronavírusu, či pomáhajú v psychologickej poradni Univerzity Komenského. Prírodovedci zase pracujú vo Vedeckom parku Univerzity Komenského, kde sa zaoberajú odhalením úplnej genetickej informácie nového koronavírusu na Slovensku.