Župan Droba a primátor Vallo: Zažite leto v Bratislave a v našom kraji

3559

Župan Juraj Droba a primátor Matúš Vallo odporúčajú obyvateľom stráviť leto v Bratislave a v Bratislavskom kraji. „Podporíte tým zamestnanosť aj lokálnu ekonomiku v čase koronakrízy. A pritom je všetko iba na skok,“ zhodli sa obaja.

V roku 2019 bol Bratislavský kraj jednou z najvyhľadávanejších turistických destinácií na Slovensku. Smerovala sem až štvrtina všetkých návštevníkov Slovenska. Na dani za ubytovanie vybrala samospráva približne 4,7 milióna eur.  V roku 2019 zaznamenal Bratislavský kraj takmer 1,6 milióna návštevníkov a bezmála 3,3 milióna prenocovaní.

Podľa predsedu Bratislavského samosprávneho kraja Juraja Drobu pandémia COVID-19 ukázala dôležitosť odvetvia cestovného ruchu pre ekonomiku i zamestnanosť. „V boji proti koronavírusu sme boli príkladom pre celý svet. Aj teraz záleží na každom z nás. Nákupom lokálnych produktov a využívaním lokálnych služieb  podporíme zamestnanosť v regióne. Ak tu budeme aj dovolenkovať, naše peniaze ostanú práve tam, kde žijeme, tam, kde ich teraz najviac potrebujeme,“ vysvetľuje Juraj Droba.

Korona spôsobila zvýšenie nezamestnanosti, či krach niektorých prevádzok a inštitúcií, ktoré využívali turisti i domáci obyvatelia. Cez sektor cestovného ruchu do bratislavského regiónu tieklo ročne viac ako 100 miliónov eur.

„Len v samotnom meste sa dajú stráviť minimálne tri plnohodnotné dovolenkové dni. Ponúkame širokú paletu zážitkov v oblasti kultúry alebo histórie, nájdete tu množstvo galérií, parkov, múzeí, cyklotrás, ale aj možnosti pre nočný život či športové vyžitie. Verím, že tento rok sa oplatí byť turistom vo vlastnom meste či vyskúšať si, aké je to dovolenkovať v Bratislave, v 72-hodinovom meste i v okolitom regióne,“ doplnil primátor Matúš Vallo.

Bratislavský kraj a hlavné mesto sa rozhodli investovať do letnej sezóny, aby mohli domáci či turisti stráviť plnohodnotné leto v meste aj v období, keď nie je odporúčané cestovať do zahraničia a zložitosť situácie to ani nie všetkým dovolí.

Bratislava ponúka možnosť prejsť historickými uličkami, kadiaľ pred dvetisíc rokmi kráčali starí Rimania. Dovedú vás nielen na samotný hrad, ale aj do palácov šľachticov s možnosťou posedieť si v starodávnych vínnych pivničkách. Miestni vinári budú návštevníkov sprevádzať aj po otvorených viechach Malých Karpát.

Práve Malé Karpaty v letných dňoch poskytnú príjemný tieň. Ponúkajú nielen trasy na rodinné túry, ale sú schodné aj pre cyklistov. Prírodné scenérie z člna si môžu Bratislavčanky a Bratislavčania, ale aj všetci návštevníci mesta užiť pri pádlovaní po veľkom či Malom Dunaji. Mestské lesy ponúkajú denné tábory zamerané na les, zvieratá či stromy a tiež živočíchy v riečke Vydrica. Deti budú mať možnosť zúčastniť sa jednodňových exkurzií napríklad za netopiermi a pokračujeme aj s populárnymi kurzami včelárstva.

Za dodržania všetkých hygienických nariadení sme otvorili letné kúpaliská a kultúrny program prispôsobili aktuálnej situácii. Koncerty či predstavenia si budú môcť ľudia užiť na nových netradičných miestach.

Svetovú dovolenku si tento rok môžu ľudia užiť priamo v bratislavskom regióne. Bratislava ako aj celý Bratislavský kraj je destinácia, kde je naviac všetko len na skok. Pozývame  vás užiť si u nás leto. Ďakujeme za disciplínu, ktorú sa nám podarilo dodržať v posledných mesiacoch. Zároveň prosíme o toleranciu voči svojmu okoliu a naďalej o dodržiavanie potrebných opatrení.

Je to len na skok, alebo o čom sa nám ani nesnívalo

Snívali ste aj tento rok o all inclusive dovolenke? Ako sa okúpete v osviežujúcej vode? Necháte sa unášať na vlnách pri chytaní bronzu? Ako budete deti učiť plávať? Snívali ste o tom, ako si večer vyjdete na promenádu? Vychutnáte si rybu na grile pri zapadajúcom slnku, voňavú kávičku s jadranskou zmrzlinou? Podmanivú romantiku pod hviezdnou oblohou? Nič nie je stratené, u nás sa k nej priblížite priamo s Ufom. A cez deň sa znovu okúpete v niektorom z mnohých jazier, nie len tých Slnečných v Senci.

Alebo ste snívali, že navštívite miesta s dávnou históriou? Že položite aj vy nohu tam, kde pred dvetisíc rokmi kráčali starí Rimania, kde vynaliezaví Kelti razili zlaté mince a slovanské kniežatá strážili hranice Veľkomoravskej ríše? Alebo sa radšej prechádzate po malebných staromestských uličkách Bratislavy? Tak, ako si #korunovacnemesto zamilovalaaj Mária Terézia? Že dávate prednosť chládku pred rozpálenými námestiami? A čo tak v palácoch múdrych šľachticov, v pivniciach plných preslávených vín? Či radšej v sprievode ozajstných vinárov, ktorých #otvoreneviechy v Malých Karpatoch na vás už netrpezlivo čakajú?  Dostali ste práve chuť na poriadnu hostinu? A čo tak #Kráľovstvo husaciny, kde sa doslova pooblizujete?

Chystali ste sa aj vy, že namiesto sladkého ničnerobenia urobíte niečo pre svoje zdravie? Snívate o pekných lýtkach? Sadnite na bicykel. Alebo o pevných ramenách? Chyťte sa pádla na veľkom či Malom Dunaji. V oboch prípadoch sa môžete nechať unášať krásnou prírodnou scenériou. Aj bez uhlíkovej stopy. Alebo to máte radšej po vlastných? Po rovine? Alebo dokopca a z kopca? Len na vás zaleží. Rovnako, či využijete možnosť nakuknúť aj za hranice. Lebo aj do Rakúska či Maďarska je to z Bratislavy doslova #lennaskok.

A že oželiete aj veľký festival, ak sa budete môcť v pohode započúvať do melódie skutočných spevavcov? Bez tisícov voltov a stoviek reflektorov, len v korunách stromov, v žiare zapadajúceho slnka? Ak vám po dobrom koncerte alebo výlete po záhoráckych pieskoch vyschne v hrdle, spomeňte si na #remeselnepivovary. Určite si neodopriete orosený krígeľ. A prečo len krígeľ? Prečo nie aj celú vaňu v pivnom kúpeli?

Možno sme snívali o dovolenke, akú si tento rok nemôžme dovoliť. Ale čo keď to bol naozaj iba sen? Čo keď si môžeme užiť dovolenku, o akej sa nám ani len nesnívalo? Kto by si ešte pred nedávnom pomyslel, že sa budeme na seba pozerať a nebudeme si vidieť do tváre. Že deti sa budú učiť, ale nebudú pri tom sedieť v škole. Že budeme pracovať, ale nie chodiť do práce. A predsa, je to možné.

Ak sa vám ani len nesnívalo, že by ste raz mohli stráviť svetovú dovolenku v bratislavskom regióne, tak sa presvedčte, že to možné je. Skutočná #all inclusive destinácia, kde je všetko len na skok… kde môžete mať v cene aj celú verejnú dopravu. Z mesta na vidiek i z vidieka do hlavného mesta – s #bratislavacard, ktorá vám otvorí dvere aj do množstva ďalších zliav a bezplatných vstupov do múzeí. Pod rúškom nepoznaného sa skrýva množstvo pokladov hodných objavovania. Že neveríte? Presvedčte sa na vlastnej koži. Radi vás tu privítame a pohostíme. Stačí sa len nechať priviezť, veď s letnými vlakmi môžeme ešte jednoduchšie cestovať #mykvamvyknam.

Všetko, čo potrebujete, nájdete na www.bratislavaregion.travel.