Župan Droba: Zdravotníctvo je tesne pred kolapsom

2443
Zľava vicežupan Juraj Štekláč, lekár kraja Tomáš Szalay a župan Juraj Droba
Zľava vicežupan Juraj Štekláč, lekár kraja Tomáš Szalay a župan Juraj Droba

Bratislavská župa rozširuje kapacitu vo Veľkokapacitnom očkovacom centre v Národnom futbalovom štadióne, pridáva možnosť objednania na presný čas a posilňuje výjazdové očkovanie.

Pandémia koronavírusu paralyzuje fungovanie celej spoločnosti a najviac sa dotýka lekárov a zdravotníkov, ktorí sú na pokraji síl. Našou morálnou povinnosťou je urobiť všetko pre to, aby sme dokázali situáciu stabilizovať, ale hlavne, povzbudiť lekárov. „Keď som včera počul o tom, že ministerstvo zdravotníctva spustilo triáž pacientov, oblial ma studený pot. Znamená to, že nemocnice majú alebo čoskoro budú mať nedostatok pľúcnych ventilácií a lekári budú si musieť vybrať, kto ju dostane. V nemocniciach dochádzajú voľné lôžka, lekári a zdravotnícky personál sú na pokraji so silami a to ešte stále nie sme ami zďaleka na konci tretej vlny,“ povedal počas tlačovej konferencie župan Juraj Droba.

Pozrite si video:

Lekár kraja Tomáš Szalay uviedol, že situácia v nemocniciach je vážna. „Kapacita nemocníc je vyčerpaná. Počty hospitalizovaných už stúpať nebudú, ale nie preto, že by klesal počet pacientov, ale preto, že už v nemocniciach pre nich buď nie je miesto, alebo personál,“ povedal.

Predpokladá, že čoskoro ešte viac stúpne počet volaní na linky zdravotnej záchrannej služby a stúpne aj počet úmrtí najmä v domácnostiach. Sedem percent pozitívne testovaných ľudí podľa jeho slov skončí v nemocnici, každý štvrtý hospitalizovaný s ochorením COVID-19 na túto chorobu aj zomrie. Ľudí vyzval, aby sa dali zaočkovať a aby sa predtým zaregistrovali cez systém.

Veľkokapacitné očkovacie centrum v Národnom futbalovom štadióne.
Po novom sa budú môcť pacienti na jednom mieste zaočkovať prvou, druhou aj tretou dávkou. Prihlásiť sa dá na presný čas.

Dlhodobým riešením pandémie koronavírusu je očkovanie. Na Národnom futbalovom štadióne (NFŠ) v Bratislave preto spúšťame možnosť očkovania aj prvou a druhou dávkou. „Treba otvorene priznať, že žiadna z vakcín nie je stopercentná. Ale ktorý liek nemá vedľajšie účinky? Ja viem, že ľudia majú obavy alebo pochybnosti. Ale stojí za to čakať až kým nebude úplne neskoro?“ dodal župan s tým, že vyzval politikov, aby konečne začali ťahať za jeden povraz. Na štadión presúvame aj všetky personálne kapacity z očkovacieho miesta v Auparku, ktoré bude od 16. decembra zatvorené. Dôvodom je, že nákupné centrá sú v rámci opatrení taktiež zatvorené. Po novom si každý pacient bude môcť vybrať dátum a čas očkovania.

Prihláste sa na 1. a 2. dávku

Prihláste sa na 3. dávku

V rámci výjazdového očkovania župa od apríla 2021 realizuje aj výjazdy k imobilným pacientom, do zariadení sociálnej starostlivosti a do obcí v Bratislavskom samosprávnom kraji. „Vykonali sme výjazdy k viac ako 500 imobilným občanom, k veľkej časti z nich opakovane. Očkovanie imobilných pacientov je mimoriadne časovo a personálne náročné, preto prosíme občanov, ktorým to ich situácia umožňuje, aby sa prihlásili do nášho veľkokapacitného očkovacieho centra, ktoré je plne prispôsobené aj osobám so zníženou schopnosťou pohybu,“ priblížil podpredseda BSK pre zdravotníctvo MUDr. Juraj Štekláč. „V posledných týždňoch evidujeme zvýšený počet žiadostí na očkovanie prvými, druhými a takisto aj tretími dávkami, preto rozširujeme kapacity výjazdového očkovania,“ dodal vicežupan. Od konca septembra do konca novembra sme v rámci výjazdov zaočkovali skoro 4500 ľudí vo viac ako 60 obciach a domovoch sociálnych služieb.

Veľký záujem o očkovanie pretrváva. Naši zdravotníci sú pripravení očkovať takým tempom, aké bude potrebné.