Gróf Dracula ožíva na doskách župného Divadla Aréna

1233

Po prvýkrát na slovenskom javisku. Divadlo Aréna čoskoro uvedie divadelnú poctu legendárnemu sfilmovanému príbehu z roku 1931, predstavenie Dracula.

Dracula sa už dočkal mnohých knižných, filmových, televíznych a divadelných spracovaní. Inscenácia Divadla Aréna je poctou kultovému filmu  z roku 1931, v hlavnej úlohe s ikonickým Bélom Lugosim. Jedinečný prístup režiséra Gejzu Dezorza v inscenovaní príbehu o najznámejšom upírovi prináša divákom nezabudnuteľný vizuálny zážitok. V hlavnej úlohe sa predstaví Sáva Popovič. Premiéra sa koná 3. júna 2022 a ďalšie reprízy budú 4. a 13. júna 2022. Predstavenia sa odohrajú v priestoroch Divadla Pavla Országha Hviezdoslava, ktorého dosky dočasne využíva Aréna kvôli rekonštrukcii vlastnej budovy.

Pamätáte si príbeh grófa Draculu?

Zo svojho sídla v Transylvánii sa sťahuje do carfaxského opátstva v blízkosti Londýna. Ako príťažlivý gentleman prenikne do vyššej spoločnosti, nadväzuje kontakt s doktorom Sewardom, no najmä s jeho dcérou, mladou Minou a jej priateľkou Lucy. Cez deň odpočíva v zemi, ktorú si priniesol zo svojho rodného Rumunska a v noci sa vydáva na lov. Bez krvi totiž neprežije a bude len vegetujúcim starcom. Sila Draculu je veľká a preto je do Carfaxu povolaný Abraham Van Helsing, odborník na boj s neživými, teda upírmi.

Román Dracula je najznámejším dielom Abrahama “Brama” Stokera (1847-1912), írskeho spisovateľa, jedného z popredných predstaviteľov hororovej literatúry. Prvýkrát bol sfilmovaný už v roku 1922 nemeckým expresionistickým filmárom F. W. Murnauom pod názvom Nosferatu. V roku 1924 autori Hamilton Deane a John L. Balderston napísali divadelnú hru Dracula, ktorá sa v tom čase stala obrovským hitom na Broadwayi. O niekoľko rokov neskôr, v roku 1931, uzrel svetlo sveta film Dracula –  prvý zvukový hororový film v hlavnej úlohe s Bélom Lugosim. Režisér a koproducent  Tod Browning ho nakrútil na základe scenára Garretta Forta, vychádzajúceho najmä zo spomínanej divadelnej hry. Film zožal veľký divácky úspech, bol pozitívne prijatý kritikou a veľmi výrazne ovplyvnil svetovú pop-kultúru. Lugosiho stvárnenie Draculu sa stalo ikonickým aj pre ďalšie príbehy o najznámejšom upírovi všetkých čias.