Župné školy sa predstavili aj v Pezinku

1021

Prezentácia župných škôl sa po druhý raz presunula aj mimo Bratislavy, a to do Pezinka. Na jednom mieste sa na podujatí „Župné školy pre teba“ odprezentovalo 38 škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja. Počas celodenného sprievodného programu študenti jednotlivých škôl ukázali svoje zručnosti, ale i to, čo škola ponúka, aké má odbory či aké je uplatnenie absolventov na trhu práce. Záujemcovia o štúdium tak mohli získať odpovede na všetky otázky priamo od študentov a pedagógov.

„Stredná škola je miesto, kde spoznávame nových ľudí, kde sa pripravujeme na našu budúcnosť, spoznávame naše možnosti a najmä každý svoje schopnosti. Nie je to len miesto, ktoré navštevujeme každý deň po dobu štyroch či ôsmich rokov, ale je to miesto, ktoré zostáva zakorenené v našej pamäti do konca života. Župa sa snaží touto cestou pomôcť, aby si každý vybral pre seba to správne a najlepšie. Je dôležité, aby sa mladí ľudia zamysleli nad tým, čo ich baví alebo na čo majú talent. Výber strednej školy je veľmi významný krok v živote mladého človeka a na tomto mieste nájde odpovede na svoje otázky,“ povedal predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba.

Hlavným cieľom podujatia je propagácia stredného školstva, a to predovšetkým odborného vzdelávania v Bratislavskom kraji a priblíženie ponuky i možností na jednotlivých školách.

Župné školy sa tento rok opäť predstavujú aj mimo hlavného mesta. Prvou zastávkou bol Pezinok, kde sa prezentovalo 38 stredných odborných škôl a gymnázií. Od 9:00 do 17:00 hodiny si mohli návštevníci v Dome kultúry pozrieť kreatívne vystúpenia študentov plné tanca, hudby, spevu, bojového umenia, sebaobrany či prezentáciu športovej prípravy. Okrem toho boli pripravené pútavé ukážky cvičenia psov, viazania gratulačnej kytice, dekantácie vína, miešania nápojov alebo flambovania.

Na podujatí v Pezinku sa ukázalo množstvo žiakov základných škôl, a to nielen deviatakov, ale i z nižších ročníkov. Prišli s učiteľmi aj rodičmi, ktorí sa tak mohli podrobne zoznámiť s ponukou župných stredných škôl.

Vo štvrtok 10. októbra sa župné školy presunú do Senca, kde sa budú prezentovať od 9:00 do 15:50 v budove Strednej odbornej školy na Kysuckej 14. Séria podujatí sa zavŕši 16. októbra na Záhorí v Malackách v Športovej hale Malina, kde budú študenti a pedagógovia k dispozícií od 9:00 do 16:00 hodiny.