Zvierací ombudsman spúšťa prvú slovenskú aplikáciu na adopciu zvierat

1059

Vedeli ste, že v slovenských útulkoch ročne skončí až 12-tisíc psov? Zvierací ombudsman spúšťa historicky prvú slovenskú webovú aplikáciu na adopciu a dočasnú opateru zvierat. NÁJDITE SA ONLINE pri svojom štarte združuje 22 slovenských útulkov s 200 registrovanými zvieratami a do svojej databázy postupne zaregistruje ďalšie. Záujemcovia vďaka nej získajú presné informácie o psoch či mačkách, ktoré si môžu prostredníctvom nej osvojiť.

„Projekt vzniká aj ako reakcia na pandemickú situáciu, počas ktorej, vzhľadom na platné opatrenia, nie je pre všetkých záujemcov o zviera možné osobne navštíviť útulky. Ale vzniká aj pre ľudí, pre ktorých je návšteva útulku napríklad smutným zážitkom a osobne by sa na ňu neodhodlali. Vďaka webovej aplikácii získajú jej používatelia presné údaje o zvieratách, dá im možnosť priamo kontaktovať útulok a zaslať žiadosť o dočasnú opateru či adopciu. Používatelia tak nájdu na jednom mieste všetky potrebné a hlavne aktuálne informácie,“ vysvetľuje riaditeľka Zvieracieho ombudsmana Zuzana Stanová.

Do procesu tvorby aplikácie sa zapojilo aj niekoľko útulkov, ktoré prispeli svojimi skúsenosťami, potrebami, aj dlhodobou znalosťou adopčného procesu. Práve vďaka tejto spolupráci bolo možné aplikáciu vytvoriť tak, aby bola pre budúcich používateľov čo najjednoduchšia, transparentná a z adopčného procesu spravila zodpovednú možnosť pomoci tým zvieratám bez domova, ktoré to naozaj potrebujú.

APLIKÁCIA NÁJDITE SA ONLINE na www.najditesa.online.

V decembri 2020 spustila iniciatíva Zvierací ombudsman pilotnú verziu webovej aplikácie Nájdite sa online, ktorá poskytovala výlučne možnosť dočasnej opatery. Vznikol tak priestor na pomoc vybraným zvieratám, najmä psom, a počas zimných mesiacov im zabezpečiť domov. Záujemcom zároveň poskytla možnosť stráviť čas s novým zvieracím priateľom a premyslieť si, či danému zvieraťu dokážu v rámci svojich možností poskytnúť trvalý domov. Od 5. mája 2021 bude aplikácia fungovať v plnom rozsahu. Jej používatelia si tak budú môcť na jednom mieste vybrať zviera, či už na adopciu, alebo dočasnú opateru podľa svojich kritérií a regiónu, v ktorom žijú. Aplikácia má súčasne vzdelávací charakter, používatelia v nej nájdu praktické informácie o chove domáceho zvieratka.

Projekt vznikol v spolupráci iniciatívy Zvierací ombudsman a spoločnosti Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia a vzdelávacieho programu spoločnosti Digital League.

Aplikácia vychádza z tradície charitatívneho podujatia „Nájdite sa… so zvieratkom z útulku“,ktoré pravidelne organizuje Aliancia združení na ochranu zvierat (iniciatíva Zvierací ombudsman) a koná sa dvakrát počas roka v Bratislave a v Košiciach. Na podujatia cestujú na jar a na jeseň zástupcovia útulkov z celého Slovenska a prinášajú so sebou najmä psi a mačky bez domova. Záujemcom rozprávajú príbehy zvierat a pomáhajú im s výberom vhodného zvieraťa. Podujatie má za sebou 29 edícií, počas ktorých sa organizátorom podarilo nájsť nový domov pre viac ako 400 opustených zvierat. V rámci podujatia udeľuje Zvierací ombudsman každý rok ocenenie Animal Hero Slovakia ľuďom, ktorí vďaka svojej odvahe pomohli zachrániť týrané zvieratá.

 „Spolupráca so samosprávami pri riešení problému s opustenými zvieratami bez domova je tiež kľúčová. Únia miest Slovenska víta a podporuje túto novú aktivitu Zvieracieho ombudsmana v misii lepšej ochrany túlavých zvierat. Podporovať projekty, ktorých cieľom je vniesť viac ľudskosti tam, kde je to potrebné, považujeme za zmysluplné. Zvieratá sú odjakživa spoločníkmi človeka, často sa stávajú doslovne členmi rodiny. Aj situácia počas epidémie to všetkým obrazne ukázala. Preto by mal byť citlivý prístup k nim a starostlivosť o ne súčasťou kultúry našej spoločnosti.“ Únia miest Slovenska

Zvierací ombudsman je iniciatíva Aliancie združení na ochranu zvierat a občianskeho združenia FALLOPIA, ktorá sa od roku 2011 zaoberá pomocou zvieratám na úrovni systémových a legislatívnych zmien. Zvierací ombudsman je neštátna a apolitická inštitúcia, ktorá je financovaná prevažne z darov fyzických a právnických osôb. Zvierací ombudsman je tím priateľov zvierat, ktorí sa rozhodli venovať svoj čas a odbornosť odvážnemu cieľu: zlepšiť život a životné podmienky zvierat na Slovensku. Táto iniciatíva je podľa jej zástupcov dôležitá aj pre posilňovanie empatie v spoločnosti voči zvieratám, životnému prostrediu a prírode, najmä u detí a mladej generácie. Medzi jednu z najdôležitejších aktivít Zvieracieho ombudsmana patrí aj novela zákona o veterinárnej starostlivosti.

Zdroj: TS