15. apríl je najtragickejším v dejinách, môžu za to aj udalosti zo sveta cestovania

2338

Dátum 15. apríl je vzhľadom k množstvu tragických udalostí považovaný za najhorší deň v dejinách ľudstva. V takýto dátum sa potopil Titanic, vybuchla islandská sopka Eyjafjallajökull a vyhorela parížska katedrála Notre-Dame.  15. apríla 1865 bol spáchaný atentát na Abrahama Lincolna. V roku 1927 sa rozvodnila rieka Mississippi a zaplavila 70.000 km2 a v roku 1989 zas na štadióne Hillsborough ušliapali 96 ľudí.

Titanic, najväčší a najluxusnejší zaoceánsky parník svojej doby, sa potopil hneď na svojej prvej plavbe po zrážke s ľadovcom v chladných vodách severného Atlantiku 15. apríla 1912. Z vyše 2200 osôb na palube zahynulo viac ako 1500 cestujúcich a členov posádky. Svetová verejnosť bola týmto námorným nešťastím šokovaná viac než ktoroukoľvek inou podobnou udalosťou, a ešte aj dnes, po vyše storočí, dokáže potopenie Titanicu stále pútať pozornosť a vzbudzovať obrovský záujem.

Eyjafjallajökull je vulkán pod rovnomenným ľadovcom na území Islandu, ktorý v roku 2010 spôsobil dovtedy nevídané paralyzovanie leteckej dopravy v Európe. Sopka vtedy vybuchla až trikrát, pričom 13. apríla začala chrliť popol, dym a paru do výšky niekoľkých kilometrov. Islandské úrady evakuovali okolo 800 miestnych obyvateľov a okolo 70 turistov, ktorí uviazli v blízkosti sopky. V dôsledku roztápania ľadu sa po erupcii prudko zvýšili hladiny lokálnych vodných tokov, takže hrozilo nebezpečenstvo vzniku rozsiahlych záplav. Problém však bol aj vo vzduchu, Sopečný popol s malými úlomkami kamienkov, ľadu a piesku výrazne znížil viditeľnosť a mohol poškodiť motory lietadiel, preto došlo k zrušeniu letov v takmer celej Európe.

Katedrálu Notre-Dame ročne navštívi okolo 13 miliónov. Patrí k symbolom Paríža a už 2 000 rokov slúži náboženským kultom. V roku 2019 čelila katedrála obrovskému nešťastiu. 15. apríla podvečer vypukol ničivý požiar a zničil jej strechu a štíhlu 96-metrovú vežu nad krížením lodí, ktorá sa zrútila podobne ako strecha katedrály a časť klenby. Zachrániť sa podarilo fasádu, dve hlavné zvonové veže a kamennú konštrukciu stavby. Požiar vyvolal vo Francúzsku i vo svete vlnu účasti a bezprecedentnú ochotu prispieť do zbierky na obnovu tohto klenotu gotického stavebného umenia.