18. ročník Detskej Univerzity Komenského 2020 – live online sa skončil – študoval ho rekordný počet študentov

1072

Osemnásty ročník Detskej Univerzity Komenského je ukončený. Kvôli koronavírusu sa v tomto roku organizátori rozhodli zorganizovať ho live online. Štúdia sa tak mohol zúčastniť neobmedzený počet detí.

Detskú Univerzitu Komenského (DUK) už osemnásť rokov, z iniciatívy Juraja Kukuru, organizuje Divadlo  Aréna v spolupráci s Univerzitou Komenského v Bratislave, združením Maxa Reinhardta a reklamnou agentúrou Commercium. Vzhľadom na situáciu spôsobenú koronavírusom sa Divadlo Aréna tento rok rozhodlo zorganizovať DUK online, prostredníctvom živého streamovania. Hlavný program tvorilo deväť zaujímavých prednášok, ktoré mohli registrovaní študenti sledovať z pohodlia svojho domova naživo online na webstránke DUK. Keďže sa všetky prednášky vysielali online aj na stránke DUK na Facebooku, a teda ich mohli sledovať aj neregistrovaní študenti, sledovalo ich dohromady viac ako 5000 detí. Prednášky boli zamerané na aktuálne témy súvisiace s pandémiami, vírusmi či imunitou. Podmienkou získania absolventského diplomu bolo nielen live sledovanie video prednášok, ale aj úspešné zvládnutie minimálne šiestich skúšobných online testov, ktoré pre deti pripravila spoločnosť DATALAN, dlhoročný partner DUK Online.

Do štúdia DUK 2020 live online sa zapojilo celkom 911 študentov, medzi ktorými boli aj deti z Českej republiky, Belgicka, Grécka, Kuvajtu, Nemecka, Panenských ostrovov, Rakúska, Rumunska, Ukrajiny, USA či Veľkej Británie. Každú z deviatich prednášok sledovalo v priemere viac ako 400 registrovaných študentov. Z celkového počtu registrovaných študentov úspešne skončilo s diplomom 364 študentov, ktorým boli práve v týchto dňoch zaslané absolventské diplomy.

„Online štúdium sa od vypuknutia pandémie v marci stalo súčasťou života všetkých žiakov a študentov. Aj keď tento spôsob plnohodnotne nenahradí klasické prezenčné vzdelávanie a kontakt s učiteľmi a spolužiakmi mnohým veľmi chýba, som rád, že vďaka technológiám vzdelanie nepozná hranice. Naši dospelí študenti to zvládli, aj keď pre niektorých to vôbec nebolo jednoduché. O to viac som hrdý na všetkých študentov a študentky tohto mimoriadneho ročníka DUK, ktorí sa nenechali odradiť a našli si cestu k novým poznatkom,“ povedal rektor UK Marek Števček.

Okrem diplomov je pre najúspešnejších študentov pripravený tablet. Menný zoznam odmenených bude zverejnený na stránke www.stream.duk.sk. Tí, ktorí nám počas štúdia zaslali svoju fotografiu ako sledujú prednášku, získajú USB kľúč ako milú spomienku na štúdium.

„Detská Univerzita Komenského je výnimočný projekt. Podčiarkuje to aj celkový počet študentov, ktorí sa do neho tohto roku zapojili. Som nesmierne rád, že aj napriek obmedzeniam v súvislosti s koronavírusom, za dodržania všetkých bezpečnostných opatrení, sa Divadlu Aréna v tomto ročníku DUK podarilo zorganizovať aj niekoľko workshopov a výletov, za čo patrí vďaka všetkým partnerom, ktorí tento výnimočný projekt podporujú,“ povedal Juraj Kukura, nositeľ myšlienky a zakladateľ Detskej Univerzity Komenského.  

Študenti absolvovali workshop v Slovenskej národnej galérii, výlet loďou za umením do múzea Danubiana, štvordňový pobyt na Planinke, street dance workshop a vďaka spoločnosti DATALAN aj IT workshop – Ako byť online a v bezpečí.

Cieľom IT workshopu bolo rozšíriť deťom obzory, hravou formou ich oboznámiť s dôležitými informáciami o vlastnej bezpečnosti a dať im príležitosť dostať kompetentné odpovede na zvedavé otázky priamo od expertov. Zapojilo sa doňho viac než 250 detí. Generálny riaditeľ DATALANu Marek Paščák vyžreboval spomedzi nich výhercu notebooku, ktorý spoločnosť každoročne venuje jednému usilovnému študentovi. „Záleží nám na tom, aby boli deti od malička vedené k bezpečnému využívaniu nových technológií a neverili všetkému, čo na internete vidia. Kritické myslenie je základom v mnohých oblastiach života, online bezpečnosť
nevynímajúc.“
Záznam workshopu si môžete bezplatne pozrieť na YouTube kanáli spoločnosti DATALAN: https://www.youtube.com/watch?v=GAljPvx46mI&t=3s

Vzhľadom na to, že na jeseň sa na Slovensku očakáva druhá vlna koronavírusu a zároveň začína školský rok, organizátori DUK sa rozhodli prispieť k zvýšenej informovanosti detí a mládeže. Preto na YouTube kanáli DUK zverejníme dve kľúčové prednášky, ktoré boli súčasťou tohto ročníka:

  • Prečo vznikajú pandémie a čo sú vírusy?

(prednáša: profesorka Silvia Pastoreková z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied) link: https://youtu.be/k_g0C9jfjEM

  • Prečo by sme nemali koronavírus podceňovať?

(prednáša: doktorka Tatiana Betáková z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave) link: https://youtu.be/eH04vWsRniE

Okrem toho, ako to už býva zvykom, aj po ukončení tohto ročníka Detskej Univerzity Komenského vydáme ilustrovanú knižku, ktorá bude obsahovať textové znenie jednotlivých prednášok, zoznam diplomovaných študentov a fotografie zo všetkých aktivít, ako aj informácie o priebehu mimoriadneho DUK Online špeciálu, ktorý bol realizovaný na jar 2020.