Vo svojej prítomnosti trávime prirodzene najviac času. Vzťah so sebou samým je teda jedným z najdôležitejších vzťahov, ktoré budeme v živote mať. Ak povieme slovo vzťah, väčšinou nám napadnú tie romantické alebo rodinné. Veľmi málo sa zamýšľame nad tým, aký vzťah máme so sebou.
To ako nad sebou premýšľame a ako o sebe hovoríme, či akým spôsobom so sebou zaobchádzame, budujeme si sebavedomie, má však kľúčovú rolu v tom, akým spôsobom sa vieme o seba postarať, budovať zdravé vzťahy a odolnosť v prípade, že nastanú náročné momenty.
Tak ako každý vzťah, aj tento sa vyvíja, mení ale čo je najdôležitejšie aj na ňom potrebujeme pracovať a budovať ho. Pracovať na tomto vzťahu znamená priniesť do svojho života viac láskavostí a hĺbky a zároveň vytvárať dôveru v naše schopnosti, ktorá nám pomôže zvládnuť aj ťažké situácie.
Opýtaj sa: Ako sa máš?
Túto otázku sa pýtame takmer každý deň. Svojich známych, blízkych. Chceme totiž vedieť čo prežívajú, či sa majú dobre, možno to, ako tu pre nich môžeme teraz byť. Nie často však tento priestor dávame aj sebe. Možnosť zamyslieť sa nad tým, čo skutočne cítime. Zaujímať sa o to, čo sa teraz deje nám však pomáha budovať lepší vzťah so sebou, získať dôveru vo svoje pocity a myšlienky.
Skúste sa samých seba spýtať, ako sa práve teraz skutočne cítite, čo všetko práve teraz prežívate. Pomenujte si všetky emócie, ktoré viete identifikovať. A ak sú tieto emócie neznáme, to je v poriadku. Zamerajte sa na to, aké signály vysiela vaše telo. Akým spôsobom vám dáva emóciu najavo. Ak je to možno zo začiatku taktiež náročné je super sa zamerať len na veci, ktoré môžete práve teraz cítiť dotykom. Prejsť rukou po povrchu, ktorý je vám príjemný a identifikovať, aké myšlienky a pocity, to vo vás vyvoláva.
Premýšľaj o sebe aktívnejšie
Častokrát sa nepozastavíme nad tým, akým spôsobom nad sebou premýšľame. Myšlienky, ktoré sa nám rodia v hlave prichádzajú automaticky, no nie vždy sú nápomocné a väčšinou aj bývajú skutočne negatívne.
Myšlienky sa však vieme naučiť všímať, kontrolovať a premieňať ich na pozitívnejšie, také, ktoré nám v náročným momentoch pomôžu. V situácii, kedy sa nám niečo nepodarí, takéto myšlienka môže byť aj: “ Som nanič. Som neschopný/á, všetci si to o mne budú myslieť.” Naša myšlienka nám len posilní pocit sklamania, smútku a beznádeje, ktorý zo situácie cítime. Môže v nás taktiež posilniť aj istý druh správania, ktorý nám v tomto momente uškodí. Napríklad to, že sa vzdáme, neskúsime nové veci, zostaneme v situácii, ktorá pre nás nie je príjemná, začneme sa správať rizikovo.
Skúsme ju však na chvíľu zachytiť. Aj napriek tomu, že sa objaví automaticky, všimnime si ju. Keď si takúto myšlienku všimneme, môžeme sa zastaviť a zamyslieť sa nad tým, ako by sme ju mohli spochybniť. Je táto myšlienka momentálne nápomocná? Máme dôkazy z minulosti, ktoré by túto myšlienku podporovali? Skutočne sa nenájde možno jedna osoba, ktorá by to videla inak? Je to vážne tak, ako nám to hovorí myšlienka alebo sú aj iné spôsoby, ako by sme si to mohli vysvetliť? Čo by sme povedali blízkemu človeku, ak by za nami prišiel s rovnakým pocitom? Všetky tieto otázky nám môžu pomôcť získať novú perspektívu a pozrieť sa na našu situáciu z iných uhlov.
A nakoniec, môžeme vyskúšať túto myšlienku premeniť na pozitívnu. Napríklad o sebe môžeme povedať: “Dal/a som do toho maximum, čo som momentálne mohol/mohla. Urobím to najlepšie, ako momentálne môžem. Pripravil/a som sa na to poriadne.”
Nie vždy je to samozrejme možné a to je v poriadku. Takéto myslenie si vyžaduje cvik ale dôležité je, aby sme sa naučili o sebe rozmýšľať viac flexibilne a priniesli do vzťahu so sebou aj viac láskavosti. Môžeme naše negatívne myšlienky skúsiť zameniť aj za neutrálne, ak teraz nevidíme pozitívnu stránku. “Stáva sa, že niekedy sa nám niečo nepodarí a to je v poriadku. Aj keď mi to nevyšlo dnes, môžem to skúsiť zajtra. Aj napriek tomu, že mi to nevyšlo, mám blízkych, na ktorých sa teraz môžem spoľahnúť.”
Vytvor si pre seba priestor, aj keď to znamená povedať NIE
Vzťah so sebou je niečo, na čom musíme pracovať. A to znamená aj kvalitne strávený čas vo svojej prítomnosti. Napriek všetkým povinnostiam a nárokom, ktoré má každodenný život je dôležité si tento čas vyhradiť. Robiť niečo, čo nás baví, čo nás teší, pri čom môžeme seba spoznávať a cítiť sa k sebe bližšie.
Ak si tento priestor chceme vyhradiť, znamená to niekedy hovoriť aj nie. Hovoriť nie iným aktivitám alebo aktivitám, ktoré nám nie sú príjemné, ktoré robiť nechcem. Odmietnuť občas aj pracovné povinnosti alebo stretnutia s kamarátmi preto, aby sme sa mohli sústrediť na seba.
Pristupuj k zmene so zvedavosťou
Každý človek a aj my sa postupom času meníme. Ako fyzicky tak aj v našich emóciách, myšlienkach a postojoch. Niekedy sa deje tak prirodzene, až si to nemusíme všimnúť. A niekedy vie byť zmena skutočne ťažká a náročná.
Je prirodzene sa zmeny báť alebo sa na ňu hnevať, pretože ľudia prirodzene vyhľadávajú stabilitu a zázemie. Pristupovať k zmene so zvedavosťou nám však dáva možnosť zmierniť strach, ktorý prináša a priniesť pozitívnejší pohľad na seba a svet okolo nás. Práve pri zmene si môžeme totiž všimnúť, ktoré oblasti v našom živote sú stabilné. Aké veci sa nemenia a môžeme sa na ne spoľahnúť, stále nám prinášajú radosť. Možno už nemáme toľko známych ale máme zopár dobrých kamarátov. Síce už nie sme tak aktívny ale vieme si naplno užiť voľný čas. Existuje mnoho vecí, ktoré sa menia, vieme ich nájsť a zvedavo skúmať, čo nám teraz prinášajú do života.
Vytvor si krízový plán
Život prirodzene prináša aj náročné okamihy. Také, ktoré nevieme ovládať, nevieme naplánovať. Nevieme naplánovať ani to ako sa budeme cítiť alebo ako ich zvládneme. Náročné okamihy sa však zvládajú ľahšie, keď sa vieme na seba spoľahnúť a v tom pomáha aj krízový plán. Najjednoduchší plán je, že budeme takéto momenty očakávať, prijmeme, že sa môžu vyskytnúť a že nie nad všetkým máme kontrolu.
Avšak sú veci, ktoré nám pomôžu nové situácie vydržať a prekonať. Napríklad to, že sa zastavíme a budeme premýšľať nad tým, ako sa cítime. Napíšeme si zoznam ľudí, na ktorých sa môžeme obrátiť. Pripravíme si niekoľko aktivít, ktoré nám pomôžu sa zorientovať a postarať o seba: aké jedlo si navaríme, akú aktivitu vyskúšame na upokojenie, čo urobíme ako prvé kroky.