Dúbravské múzeum je opäť otvorené

2481

Boli ste už na prehliadke v Dúbravskom múzeu? Poznáte ho? Ak nie, možno tieto prázdniny sú na to ten správny čas!

Dúbravské múzeum nájdete v zrekonštruovanej budove bývalého Domu obecného pastiera na ulici Pod záhradami 39. Jeho expozície zaberajú všetky priestory budovy, vrátane chodieb a suterénu.

Vystavované exponáty zahŕňajú celkovo štyri sekcie:

• najstaršie dejiny Dúbravky

• vývoj sekier a náradia na Slovensku od najstarších čias

• Dúbravka na starých fotografiách

• vínna pivnica

Hlavnou lokalitou nálezov je svetoznáme nálezisko, a taktiež obľúbená lokalita Dúbravčanov – Sandberg, kde sa našlo okolo 300 druhov skamenelín ulitníkov, lastúrnikov, ježoviek, hubiek, , ale aj väčších morských a suchozemských živočíchov. Boli tu objavené početné zuby žralokov a kostnatých rýb, pozostatky korytnačiek, stavec veľryby, fragmenty kostier opíc, nosorožca srstnatého, jaskynného medveďa, vtákov i tuleňa spred štrnásť miliónov rokov.

Múzeum je bohaté na originály. Hoci má Dúbravské múzeum miestny charakter, podarilo sa v ňom sústrediť ojedinelé „poklady“. Skamenelá lebka treťohorného tuleňa devinophoca claytoni, ktorá bola nájdená v kameňolome Štokeravská vápenka na severovýchodnom svahu Devínskej Kobyly medzi ne nepochybne patrí. Podobne niektoré z vystavených exemplárov sekier boli spracované archeológmi zo Slovenského národného múzea a publikované. Veľká väčšina z nich sa našla v okolí Dúbravky na svahoch Devínskej Kobyly.

Expozície sú na chodbách múzea doplnené náhodnými nálezmi z okolia Dúbravky od keltských a rímskych čias, predmetmi dennej potreby niekdajších Dúbravčanov, starými písacími a šijacimi strojmi, plagátmi i písomnosťami, zbierkou starej fototechniky či starých telefónov.

Ohľadom návštevy múzea sa môžete informovať na mobilnom čísle 0910 396 065 alebo na e-mailovej adrese muzeum@dubravka.sk.

Múzeum je otvorené a prístupné sedem dní v týždni. Všetci ste srdečne vítaní!

Zdroj: Dúbravka