Slovenský dom CENTROPE vám postupne predstaví tematické kultúrne cesty, ktoré prechádzajú západným Slovenskom.
Tematická kultúrna cesta spája viacero atrakcií a lokalít kultúrneho dedičstva do unikátneho turistického produktu pomocou spoločnej témy. Kultúrne cesty môžu byť lokálne, cezhraničné alebo medzinárodné a každá ponúka návštevníkom jedinečný príbeh. Pozýva k spoznávaniu našich koreňov, dávnej i nedávnej histórie, významných osobností, rozmanitých lokalít a pamiatok kultúrneho dedičstva. Ponúka objavovanie, dobrodružstvo, relax i aktívne strávený voľný čas.
Tematické cesty venované kultúre
Územím západného Slovenska prechádza viacero tematických kultúrnych ciest ako sú Cesta sv. Martina z Tours, Transromanica, Cesta železnej opony, Cyrilo-metodská cesta, Svätojakubská a Mariánska cesta, Európska cesta židovského kultúrneho dedičstva a mnohé ďalšie. Ich potenciál spočíva najmä v sieťovaní a spájaní lokalít do jedného celku. Známe atrakcie tak môžu pritiahnuť pozornosť aj k tým menej známym lokalitám. O rastúcom význame kultúrnych ciest pre rozvoj turizmu a regiónov svedčí aj ich začleňovanie do rozvojových stratégií Európskych makroregiónov, certifikovanie stále nových kultúrnych trás Rady Európy a otvorenie samostatnej iniciatívy s názvom Routes4U. Viac informácií nájdete na webe CENTROPE.
Kultúrne trasy Rady Európy na Slovensku
Zvláštnu kategóriu tematických kultúrnych ciest predstavujú Európske kultúrne trasy certifikované Radou Európy. Tento titul sa už od roku 1987 udeľuje kultúrnym trasám európskeho významu, ktoré spájajú aspoň tri krajiny v Európe. Okrem toho musia certifikované trasy spĺňať viacero kritérií, ako je rozvoj európskej spolupráce v oblasti výskumu a vývoja; podpora kultúrnej pamäte, histórie a európskeho dedičstva; rozvoj kultúrnych a vzdelávacích výmen mladých Európanov; súčasnej kultúrnej a umeleckej praxe; turizmu a trvalej udržateľnosti. Slovensko je v súčasnosti zapojené do troch certifikovaných Európskych kultúrnych trás – Cesta sv. Martina z Tours (2005), Transromanica (2007) a Cesta železnej opony (2019), hoci náš potenciál je omnoho vyšší. Viac informácií nájdete tu.