Žmurkajú ako človek, vedia otočiť hlavu a v gréckej mytológii sú symbolom múdrosti. Predstavíme vám tieto zaujímavé nočné vtáky a poradíme, ako ich pozorovať.
Sovy sú hrdinkami rozprávok, ale aj filmov. Je to sčasti kvôli ich zvláštnemu a zaujímavému vzhľadu, ale aj kvôli nočnému životu, ktorý im dáva nádych tajomnosti. Jedným z dôvodov, prečo sú ľuďom také sympatické, je aj žmurkanie. Na rozdiel od iných vtákov totiž žmurkajú zhora nadol ako ľudia a ich oči sú veľké, vďaka čomu pôsobia múdro a zamyslene.
Aj starogrécka bohyňa múdrosti, odvahy, inšpirácie a spravodlivosti Aténa je vyobrazovaná so sovou, ktorá symbolizovala práve múdrosť. Sú však naozaj také bystré? Ťažko povedať. Majú výborne vyvinuté zmysly, najmä zrak a sluch. Vďaka citlivým ušiam dokážu zamerať korisť, ktorá je aj hlboko pod snehom.
Sovy nelovia počas letu, ale zlietajú zo stromov cielene ku koristi. Živia sa prevažne hlodavami. Vyskytujú sa na celom Slovensku, ale nežijú len v lesoch, ale aj sadoch, parkoch, močiaroch, občas sa im však zapáči aj na sídliskách. Žije ich u nás pomerne dosť, ale ohrozeným druhom je krásna plamienka driemavá. Tá rada hniezdi napríklad na kostolných vežiach.
Sovy dokážu otočiť hlavu „takmer dookola“. Je to preto, že oči majú umiestnené vpredu vedľa seba a vďaka otáčaniu zbierajú informácie o svojom okolí. Sovy sú samotárske a ich najväčším nepriateľom sú väčšie sovy, ale aj človek. Mláďatá v hniezdach ohrozujú hady alebo kuny. Rozhodne však nie sú pre ľudí nebezpečné, aj keď panuje babská povera, že kuvik obyčajný blízko obydlí prináša smrť.
Za sovami sa vyberte v noci
Hniezdiť začínajú na jar a nemusíte čakať do úplnej tmy, aby ste ich mohli pozorovať. Cez deň môžeme pri love zbadať napríklad sovu dlhochvostú alebo kuvika. Sovy vychádzajú večer preto, aby neboli napádané inými vtákmi, nie preto, že by potrebovali tmu. Sú však plaché a ľahko splynú s prostredím, preto ich pozorovanie nie je jednoduché.
Ak však sovu zbadáte, jej krása vám čakanie vynahradí. V našich lesoch stretnete najčastejšie sovu obyčajnú či myšiarku ušatú. Väčšiu šancu na jej pozorovanie máte samozrejme so skúseným sprievodcom, ktorý dokáže napodobniť jej zvuk a tým ju prilákať.