V Dúbravke pribudlo päť úľov. Projekt Dúbravské včielky má veľký úspech

1299

Vedeli ste o tom, že včela má päť očí, že v jednom úle ich žije aj 60-tisíc a že na vyprodukovanie jedného poháru medu musia včely preletieť vzdialenosť dlhú ako trikrát okolo Zeme?

Nielen tieto zaujímavosti sa dozvedia Dúbravčania vďaka novému projektu pod názvom Dúbravské včielky. Päť úľov pribudlo v záhrade miestneho úradu na Žatevnej 2 v Dúbravke.

Vhodnú plochu vybrala mestská časť Dúbravka v spolupráci s CEEV Živica a pridali sa tak do programu Mestské včely, ktorý funguje v hlavnom meste už niekoľko rokov.

„Cieľom projektu Dúbravské včielky je dostať do povedomia verejnosti informácie o úlohe včiel v ekosystéme, možnostiach chovu a vytvoriť im vhodné podmienky na život v mestskom prostredí,“ približuje Mária Smiešková, vedúca Oddelenia životného prostredia v Dúbravke.

Včelám sa darí všade tam, kde majú dostatok potravy počas celej sezóny. V mestách sú to najmä vhodne kosené verejné priestranstvá, záhony alebo nektarodajné stromy, či už v záhradách alebo v stromoradiach.

V blízkosti tohto hmyzu je potrebné sa vhodne správať, nerobiť žiadne prudké pohyby, krik, nepoužívať výrazné voňavky. Pre včelu je každé bodnutie človeka smrteľné, útočí len vtedy, keď je ohrozená jej rodina alebo keď je sama v ohrození života.

Mestská časť preto v blízkosti úľov osadí aj informačnú tabuľu nielen s potrebnými kontaktmi, informáciami o včelách a projekte, ale aj bezpečnosti. Na vrátnici miestneho úradu na Žatevnej preventívne uskladnila aj pohotovostný balíček pre prípad alergickej reakcie.

„Nebezpečné to nie je. Včely ďalej do úľa ľudí nenapádajú,“ hovorí Tomáš Blaškovič, ktorý pracuje ako odborník na včelstvá pre organizáciu Živica. „Ak aj niekto nevie, že má alergiu, tak je lepšie to zistiť v meste, kde sú blízko lekárne, ako to zistiť v horách mimo signálu. Ľudia teda nemusia mať žiadnu obavu.“

Včelár Tomáš Blaškovič hovorí, že do Dúbravky priniesol silné produkčné rodiny. Vlastný med by tak mestská časť mohla mať už tento rok. „Sám som zvedavý, lebo medy v Bratislave sú chuťovo veľmi atraktívne.“

  • Úle sú umiestnené v spolupráci s CEEV Živica v rámci projektu Mestské včely – www.mestske-vcely.sk.
  • V prípade výraznej alergickej reakcie nájdete pohotovostný balíček na vrátnici Miestneho úradu Žatevná 2.

Pár faktov o včelách:

  • Včela má päť očí – dve veľké zložené na bokoch hlavy a tri malé jednoduché na vrchu hlavy.
  • V úli je na vrchole sezóny 50 – 60 000 jedincov.
  • Trúd (včelí samec) žije iba preto, aby oplodnil kráľovnú a po oplodnení zomiera.
  • Vďaka svojej schopnosti opeľovať úžitkové plodiny je včela tretím najužitočnejším hospodárskym zvieraťom v Európe.
  • Na tykadlách včely sídli hmat, vnímanie vlhkosti vzduchu, zmysel pre teplotu a čuch.
  • Propolis má antibakteriálne a anitmykotické účinky a tak zabraňuje alebo zmierňuje riziko bakteriálnych a hubových nákaz v úli.
  • Na vyprodukovanie jedného poháru medu musia včely preletieť vzdialenosť dlhú ako tri krát okolo Zeme.
  • Med sa nekazí. Archeológovia našli v Egypte tisícky rokov starý med a bol jedlý.
  • Bzukot, ktorý počujete, keď sa k vám blíži včela je pohyb jej krídiel – 11 400 kmitov za minútu (180 za sekundu).

Kontakt na včelára: p. Blaškovič 0907 988 247

Kontaktná osoba, ktorá je zodpovedná za pohotovostný balíček: p. Gašparovič 02/60101163

Zdroj: dubravka.sk