Vlna horúčav pokračuje: Takto sa ochránite

1094

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal aj na ďalšie dni výstrahy pred vysokými teplotami. Extrémne vysoké až tropické teploty prinášajú rad zdravotných rizík, môžu spôsobiť u ľudí dehydratáciu, úpal, prehriatie, kŕče či kolaps organizmu. Pri horúčavách sú ohrozené najmä deti, ľudia nad 65 rokov, osoby s kardiovaskulárnymi alebo respiračnými ochoreniami a tehotné ženy.

  • Základom pitného režimu je čistá pitná voda. Počas horúčav sa odporúča vypiť minimálne 2-4 decilitre tekutín na 10 kilogramov hmotnosti, čo predstavuje približne 1,5 až 3 litre tekutín denne. Obmedzte príjem sladených nápojov, nápojov s obsahom kofeínu, chinínu a kofeínu.
  • Letné oblečenie by malo byť ľahké, vzdušné, voľnejšieho strihu, skôr svetlých farieb a z prírodných materiálov.
  • Pozor na zvýšenú fyzickú námahu. Robievajte si časté prestávky v tieni a v čase medzi 10. až 16. hodinou obmedzte pobyt vonku a nezdržiavajte sa na slnku. Ak je to možné, fyzicky náročnú aktivitu si v období horúčav plánujte na skoré ranné hodiny.
  • Počas leta je potrebné chrániť sa v exteriéri vhodnou pokrývkou hlavy, slnečnými okuliarmi a ochranným krémom s vysokým ochranným faktorom proti UV žiareniu. Neodporúča sa opakované vystavovanie sa slnečnému žiareniu, ktoré negatívne vplýva na kožu.
  • Opaľovací krém s ochranným faktorom SPF je vhodné na každú sezónu použiť nový. Po ich otvorení totiž dochádza k postupnému znehodnocovaniu a v nasledujúcej sezóne už nemusia poskytovať dostatočnú ochranu.

V horúčavách nepodceňte riziko úpalu a úžehu. Úpal je prehriatie organizmu, ktoré vzniká aj bez priameho slnečného žiarenia. Úžeh je prehriatie organizmu vplyvom slnečného žiarenia. Prejavujú sa bolesťami hlavy, nevoľnosťou, mdlobami až závratmi, povrchným a zrýchleným dýchaním, rýchlym pulzom, zvýšenou telesnou teplotou, zvracaním. Postihnutého je potrebné premiestniť do chladného prostredia, najlepšie chladnej miestnosti s vetraním a uložiť ho do stabilizovanej polohy. Postupne ho ochladzujte, najlepšie obkladmi, nie sprchou alebo kúpeľom. Tekutiny mu podávajte po malých množstvách, najlepšie lyžičkou. Väčšie množstvo vody naraz sa neodporúča. Pri zhoršení stavu je dôležité privolať pomoc (volať 155 alebo 112).

Zdroj: Ministerstvo vnútra SR, Úrad verejného zdravotníctva SR