Dúbravka osadila originálnu Dežovu búdku na okuliare

1049

Do redakcie Dúbravských novín prichádzajú obálky aj väčšie balíky. Vo vnútri okuliare. Rôznych tvarov, rámov a dioptrií. Mestská časť Dúbravka zbiera už šesť rokov staré okuliare, aby mohli ešte slúžiť, pomôcť. Tento rok bol počet odovzdaných kúskov rekordný, až okolo päťsto rôznych kusov, zbierka však pokračuje ďalej. Pred šiestimi rokmi inicioval zbierku Lions Club Bratislava Bona Fide a v Dúbravke ju spustili v spolupráci s vicežupanom a doktorom Jurajom Štekláčom.

S cieľom lepšej dostupnosti zbierky dnes Centrum sociálnych služieb Karola Matulaya osadilo špeciálnu búdku v Parku na Fedákovej. Ide už o tretiu búdku z drevárskej dielne klientov domova, ktorú venovali pripomenutiu speváka, umelca a Dúbravčana Deža Ursinyho pri príležitosti septembrovej Spomienky na Deža. Aj tá najnovšia má rovnaký rukopis a namaľované možno Dežove okuliare.

Pred tromi rokmi v Parku na Fedákovej pribudli originálne vtáčie búdky s motívmi Deža Ursinyho, pred dvomi rokmi Dežova knižnica, vlani búdka na hračky. Všetko z dielne klientov centra sociálnych služieb pod vedením liečebných pedagógov zariadenia Erika Forgáča a Michala Kraloviča.

Búdka na hračky nebola v súvislosti s Dežom Ursinym náhodná. Umelec, ktorý roky žil a tvoril na Fedákovej ulici, mal veľmi rád deti. Je autorom hudby muzikálu Neberte nám princeznú či raritnej zvučky detskej relácie Poďte s nami.

„Teší nás záujem ľudí darovať staré okuliare, originálna búdka má pomôcť sprístupniť zbierku aj mimo otváracích hodín úradu,“ priblížil zámer dnešného osadenia Dúbravčan Juraj Štekláč, iniciátor osadenia pamätníka Dežovi Ursinymu.

Našou snahou je, aby človek s mentálnym znevýhodnením v našom zariadení získal určité pracovné skúsenosti, zručnosti, ktoré majú zmysel a vytvoril niečo pre svoje okolie i seba samého navzájom,“ približuje liečebný pedagóg Erik Forgáč.

Zozbierané okuliare z Dúbravky putujú do zberného strediska v Taliansku, kde sa s nimi ďalej pracuje, čistia sa a premeriavajú. Tieto okuliare pomáhajú potom v tretích krajinách, najmä v Afrike ľuďom, ktorí okuliare potrebujú, avšak nemajú finančné prostriedky na to, aby si ich zadovážili. Odovzdať sa dajú aj v špeciálnych krabiciach na zbieranie okuliarov v budovách miestneho úradu – na Žatevnej 2 a ulici Pri kríži 14. Do zbierky patria do nich okuliare staré, nepotrebné, použité, no nie zlomené, zničené.

Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie trpí na celom svete poruchami zraku 217 miliónov ľudí. Väčšinu takýchto zrakových chýb je možné rýchlo diagnostikovať a pomerne ľahko liečiť  použitím korekčných šošoviek. Napriek tomu milióny ľudí v rozvojových krajinách trpia, pretože nemajú okuliare. Nemôžu sa učiť, nemôžu pracovať, keďže nevidia ostro a jasne. Pre deti jasné videnie znamená lepšie vzdelanie, zdravší rozvoj a lepšiu kvalitu života. Pre dospelých zas viac pracovných príležitostí a lepšie uplatnenie, pre seniorov menšiu závislosť na pomoci iných.

To je dôvod, prečo sa zapojiť do celosvetového projektu Lions Recycle for Sight. Zbierku možno podporiť počas celého roka, Lioni a dobrovoľníci na celom svete zbierajú staré okuliare – dioptrické, slnečné, v plastových či kovových rámoch, následne ich čistia, triedia, balia a posielajú do rozvojových krajín.

Búdka na okuliare a jej osádzanie patrí k sprievodným akciám už tradičného podujatia v Parku na Fedákovej s názvom Spomienka na Deža. Tento rok písala svoj štvrtý ročník. Osadenie a vznik búdky podporila Nadácia ZSE v rámci svojho grantového programu Rozprúdime regióny.

Zdroj: Dúbravka