Ako dopadla poľovačka na Devínskej Kobyle?

994

Na Devínskej Kobyle dňa 12. januára prebehla organizovaná poľovačka na diviaky. Poľovačku organizovala poľovnícka spoločnosť Devínska Kobyla. Poľovníci v tejto sezóne plánovali streliť 70 diviakov. Plán museli navyšovať a momentálne majú strelených až 130 kusov diviačej zvery. 

Na poľovačke na Devínskej Kobyle bolo odstránených až 19 kusov diviakov. Toto číslo je výnimočné nakoľko na bežnej poľovačke sa podarí streliť okolo 4 až 5 kúskov. Diviaky museli poľovníci eliminovať, kvôli premnoženiu. „Ubezpečili nás, že na západnom Slovensku sa mor ošípaných nenachádza,“ informuje mestská časť na webe.

Africký mor ošípaných je vysoko nákazlivá vírusová choroba sviňovitých, ktorá sa nachádza v krvi, tkanivových tekutinách, vnútorných orgánoch, v sekrétoch a exkrétoch chorých a uhynutých zvierat a v ich svalovine. Choroba sa prejavuje vysokou horúčkou (42°C), ktorá môže trvať niekoľko dní, zvieratá sú apatické, malátne, vyznačujú sa zvracaním, krvavými hnačkami, krvácaním v podkoží a tiež dýchacími ťažkosťami. Typický je rýchly priebeh. Vyznačuje sa vysokou morbiditou a mortalitou. Úmrtnosť dosahuje až 90-95 %. Choroba je veľkou hrozbou pre chov domácich ošípaných a výkon poľovníctva nielen u diviačej zveri. Ide o neliečiteľnú chorobu, ktorá ale nie je prenosná na ľudí a iné druhy zvierat. 

Zdroj: Devínska Nová Ves