Ako správne založiť oheň v kachliach a ako udržať dvierka krbu priezračne čisté

651
Ako správne založiť oheň v kachliach a ako udržať dvierka krbu priezračne čisté
Ako správne založiť oheň v kachliach a ako udržať dvierka krbu priezračne čisté

Poviete si, že oheň vedeli zrejme založiť aj neandertálci. Aká je to už len veda. Tak ako aj pri iných činnostiach, aj tu môžete vykonať aktivitu správnym a nesprávnym spôsobom. Nebojte sa, správne založiť oheň nie je žiadna jadrová veda. Vďaka nasledovnému postupu vyriešite súčasne hneď niekoľko problémov.

Ak je vonku teplejšie ako vo vnútri, otvoríme okná a dvere, aby sme vyrovnali teplotu v miestnosti. Nezabudnime otvoriť aj dvierka na krbe/kachliach, aby sme umožnili odísť studenému vzduchu z komína. Keď vonku svieti na komín slnko, ideálne je otvoriť dvierka zariadenia a zapáliť v nich podpaľač, čím sa komín predohreje. Dvierka potom zatvoríme. Dôvodom je, že slnko môže zahriať len vrchnú časť komína a komín by mohol fungovať nesprávne. Pri zohriatí len vrchnej časti komína sa v komíne môže vytvoriť tzv. štopel. Ten odstránime práve zahriatím komína. Po tomto úkone už funguje správne.

Následne pristúpime k umiestneniu naštiepaného kusového dreva na dno krbu/kachlí. Drevo ukladáme na dno tak, že na spodok uložíme najväčšie rozštiepané kusy polena a na ne potom ukladáme nadrobno naštiepané drevo. Napokon celú túto hromadu dreva zapálime „zhora“ pomocou podpaľača. Na začiatku po zapálení ohňa potrebujeme dosiahnuť v spotrebiči čo najvyššiu teplotu spalín, preto máme dvierka otvorené, sledujeme plameň a pomaly ich privierame. Ak by sme v tejto fáze dvierka hneď zatvorili, oheň by sme zadusili. V momente, keď vidíme, že drevo je už v celom objeme zapálené, upravíme prívod vzduchu podľa návodu na použitie daného spotrebiča. Vo väčšine prípadov nastavíme primárny (spodný) prívod vzduchu na minimum a sekundárny (horný) celkom otvoríme.

V procese horenia vieme postupne regulovať prívod vzduchu tak, aby oheň mal vždy dosť vzduchu na horenie. Po dohorení dreva, kedy už v krbe, či kachliach pozorujeme iba uhlíky bez plameňa, prívody vzduchu zavrieme.

Zjednodušene povedané, takýto spôsob zakladania ohňa je spaľovanie odhorievaním – „zhora“. Oheň, ktorý sme založili na vrchole kôpky začína prehrievať drevo, ktoré má pod sebou. Po dosiahnutí teploty (cca 200°C), sa z dreva začína uvoľňovať plyn. Tento plyn stúpa nahor vďaka čomu prechádza plameňom, ktorý je nad ním a dohorí, pričom vygeneruje teplo. Pri zakurovaní zhora nám horí drevo dlhšie, čím šetríme našu peňaženku a v neposlednom rade nám vzniká menej dymu a znečisťujúcich látok. Pridaným benefitom, ktorý naviac poteší nejednu domácnosť, je aj krásne priezračné sklo na dvierkach krbu či kachlí počas celej doby vykurovania.

Čo sa týka zakladania ohňa, ide o veľmi dôležitý krok pri správnych technikách vykurovania. Rovnako je ale dôležité nepodceniť aj ďalšie procesy, ako napríklad vykurovať v riadne vyčistenom zariadení, mať skontrolovaný a vyčistený komín s príslušnými spalinovodmi, používať dostatočne suché drevo, či správne prikladať palivo. O tom ako správne prikladať drevo vám napíšeme už čoskoro alebo si o tom môžete prečítať už teraz v brožúre Správne vykurovanie aj s ďalšími odporúčaniami ako ušetriť peniaze, chrániť zdravie, majetok a naše ovzdušie.