Ako učiť online a odbremeniť rodičov

4419

Podporovať vzdelávacie návyky a rozvíjať zručnosti žiakov a študentov na diaľku, sa rozhodol formou bezplatných webinárov aj Komenského inštitút. Cieľom projektu je zdieľať konkrétne nápady pri online vyučovaní, zameranie sa na žiaka a hlavne poskytnúť návody ako odbremeniť rodiča, ktorý v rovnakom čase aj keď doma, pracuje. 

Na bezplatné webináre je potrebná registrácia. Vysielanie bude prebiehať na facebookovom profile Komenského inštitútu: www.facebook.com/Komenskehoinstitut.

Sériu bezplatných online webinárov určených pre učiteľskú verejnosť, budú viesť účastníci a absolventi Komenského inštitútu, finalisti ocenenia Učiteľ Slovenska a osobnosti z oblasti vzdelávania. Každý webinár začína o 17:00 hod. a bude trvať približne 60 minút. Prihlásiť sa môžete na viaceré webináre. Vytvorený bude aj priestor na kladenie otázok.

Aktuálna ponuka, ktorá sa bude rozširovať v reakcii na vývin situácie je nasledovná:

23. 3. (pondelok)

Škola inak – ako učiť prvostupniarov online. (lektorka: Martina Štesková)

V tomto novom období sa zamýšľame nad viacerými otázkami. Čomu sa teraz naozaj venovať? Ako učiť? Ako zaujať deti a zároveň prehnane nezaťažiť rodičov? Ktoré učivo je dôležité, čo sa môže po prípade vypustiť? Vzdelávať, či skôr upokojiť ľudí, ktorí sa do tejto situácie dostali? Počas webináru sa spoločne zamyslíme nad tým ako učiť zmysluplne, zároveň ľahko a tvorivo. Ako vytvoriť systém a harmonogram učenia, aby sme neskákali hore dole podľa podnetov, ktoré sa ku nám dostanú. Skúsime vytvoriť praktické nápady, ktoré môžeme použiť. Tiež budeme hovoriť o možnostiach využívania vzdelávacích programov, ale hlavne ako dať do tohto učenia pokoj a poriadok.

24. 3. (utorok)

Elektronický poznámkový zošit v triede, komunikácia s deťmi. (lektor: Peter Pallo)

Praktická ukážka, ako si zaviesť s deťmi elektronický poznámkový zošit, kde budú mať poznámky učiteľa, elektronické knihy, pracovné zošity, môžu si deti fotiť svoje úlohy a učiteľ ich môže odkontrolovať. Ukážeme si môj zošit triedy, aj ako si taký zošit v ONE Note pre triedu vytvoriť.

25. 3. (streda)

Lenivý učiteľ: zmysluplné domáce a online vzdelávanie. (lektor: Robert Čapek)

Napriek ťažkým podmienkam sa pravidlá pre kvalitné vzdelávanie nemenia. Učiteľ má v domácej výučbe svoje možnosti a spôsoby, ako takýto druh vzdelávania riadiť. Robert Čapek (Lenivý učiteľ) sa s vami podelí o myšlienky a praktické rady, ako dobre učiť aj na diaľku. Súčasťou interaktívneho livestreamu budú aj odpovede na vaše otázky.

26. 3. (štvrtok)

Online ŽÚR alebo ako učiť žiakov 2. stupňa ZŠ z domu a nezblázniť sa. (lektor: Peter Humay)

Všetkým nám ide o tú istú vec, nestratiť u žiakov druhého stupňa ZŠ školské a životné návyky, udržať sa v pokojnom a zdravom móde, aby sme sa na na konci tohto príbehu nezbláznili a ustáli to. Žiaci, učitelia, rodičia. Budeme sa rozprávať o tom, koľko učiva a v akej forme je vhodné zadávať, aké typy domácich úloh sa osvedčili, ako dodržať psychohygienu žiakov v tomto ťažkom období a ako je vhodné podporiť rodičov pri organizovaní rodinného života a učenia sa doma.

A na záver ešte milá ukážka toho, ako môže vyzerať vyučovanie z domu od držiteľa ocenenia Učiteľ Slovenska, Petra Palla.

Zdroj: Komenského inštitút