S prichádzajúcou jarou pozor na kliešte

2511

S prichádzajúcou jarou sa na našom území zvyšuje aj výskyt kliešťov. Po miernej zime je avizovaný vyšší výskyt kliešťov. S každým teplým dňom ich výskyt narastá a najviac ich môžeme očakávať koncom marca, apríla a vyvrcholí v máji. Druhýkrát sa začínajú páriť a množiť na jeseň, hlavne v septembri.

Kliešte sú prenášačom vážnych vírusových ochorení, sú postrachom pre športovcov, či milovníkov prírody. Čoraz viac ľudí počas jarných slnečných dní využíva možnosť prechádzok v prírode, behu alebo opekačiek. Na Slovensku sa vyskytuje okolo 20 druhov kliešťov a päť z nich je schopných prenášať rôzne vírusy, baktérie či parazity. Najznámejší a najnebezpečnejší je kliešť obyčajný.

Naraziť naňho môžete prakticky kdekoľvek. V listnatých či ihličnatých lesoch, vo vinohradoch, parkoch či záhradách. Najčastejšie sa prisaje vo vlasoch, v slabinách, na intímnych miestach alebo aj v oblasti kolien. Na ľudí a zvieratá prenáša najmä vírus kliešťovej encefalitídy a baktérie vyvolávajúce lymskú boreliózu a anaplazmózu.

Netušíme, podľa čoho si kliešte vyberajú svoje „obete“. Obľubujú trávnaté porasty a kríky obvykle vo výške od 20 centimetrov do 1 metra. Niekedy ste v bezpečí aj pri priamom kontakte, inokedy sa vám ihneď prichytí na oblečenie a na kožu sa prisaje po niekoľkých hodinách. Najlepšou prevenciou je kontrola celého tela a dokonalé vyprášenie oblečenia po príchode z lesa či túry.

Zaregistrovať prisatie kliešťa je takmer nemožné a môže za to látka, ktorú po prisatí vypustí do rany a tým ju znecitliví. Na jeho vybratie sa používajú viaceré metódy. Málo známou, ale veľmi praktickou pomôckou, ktorá by nemala chýbať v žiadnej domácnosti, je takzvaná karta na vyberanie kliešťov. Ide o plastovú kartu so špeciálnym výrezom, ktorá slúži na bezpečné a jednoduché vybratie kliešťa. Po vybratí treba ranu poriadne dezinfikovať a niekoľko dní ešte kontrolovať.

I keď ľudia zvyknú potierať kliešťa olejom či masťou, aby kliešťa zadusili, nepatrí to medzi bezpečné metódy. Kliešť sa síce zadusí, ale hrozí, že po usmrtení vyvráti infikovanú krv naspäť do rany. Po prisatí sa človek začne cítiť podobne ako pri chrípke a mal by bezodkladne vyhľadať lekára. S prípadmi encefalitídy sa nestretávame veľmi často, no vzhľadom na závažnosť tohto ochorenia by ste kliešte nemali podceňovať.