Ani Petržalka nezabúda na partizánov a ich boj za slobodu

702

Ani Petržalka nezabúda na partizánov a ich boj za slobodu. Hrdinské činy si pripomenie tematickým podujatím SNP – Nezabúdajme V sobotu 27. augusta o 15:00 ožije Námestie Republiky v Petržalke historickými udalosťami Slovenského národného povstania na podujatí SNP – Nezabúdajme. Spomienkový program sa ponesie v znamení zaujímavej putovnej výstavy, ukážok vojenských povelov, prezentácie vojenskej techniky či výstroja. Súčasťou budú aj vystúpenia folklórnych súborov a občerstvenie zdarma.

„Začnite s vysťahovaním!“ sú všeobecne známe slová, ktoré symbolizujú a pripomínajú začiatok Slovenského národného povstania. Od roku 1951 si tento významný deň Slovensko pripomína v celej krajine aj ako štátny sviatok. V mestskej časti Petržalka sa hrdinský odboj partizánov počas SNP spája aj s jedným z najtragickejších momentov v histórii mestskej časti. 

Práve na jeseň 1944 začali väzni v zajatí vojakov nacistického Nemecka v súčasnom petržalskom katastri s výstavbou pracovného tábora Engerau. Ten vyrástol v rámci výstavby ich juhovýchodného obranného valu a mal pomôcť zastaviť postup Červenej armády. Po potlačení SNP ho však nacisti premenili na koncentračný tábor a do jeho priestorov v decembri 1944 deportovali približne 1700 mužov z vtedajšieho Maďarska, ktorí podľa rasových zákonov napĺňali definíciu Židov. Koncom marca 1945 dozorcovia masovo vyvraždili väčšinu väzňov a ostatných vyhnali na takzvaný Pochod smrti.

V Petržalke si tieto smutné udalosti a boj za slovenskú demokraciu, slobodu a zvrchovanosť každoročne samospráva pripomína spomienkovým podujatím. A aj počas osláv 78. výročia SNP si pre verejnosť pripravila zaujímavý a históriou nasýtený program, tento rok po prvýkrát na Námestí Republiky. Vstup na podujatie je pre všetkých voľný. „Nezabúdajme“ je hlavnou myšlienkou podujatia, ktoré sa v Petržalke koná v tomto duchu po prvýkrát. O minulosti je potrebné hovoriť, pretože iba z minulosti sa môžeme a vieme poučiť,“ hovorí zástupkyňa petržalského starostu Jana Hrehorová, ktorá na podujatie všetkých srdečne pozýva.

Pre milovníkov vojenskej histórie aj kultúry

Podujatie SNP – Nezabúdajme otvorí tematická báseň Sama Chalupku Mor ho! v podaní herca Slovenského národného divadla Štefana Bučka. S priebehom SNP návštevníkov oboznámi historik a petržalský poslanec Ľuboš Kačírek a po ňom sa im prihovoria členovia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov a vojenských veteránov. Svoju činnosť predstavia členovia klubov vojenskej histórie Carpathia a Golian.

S kultúrnym programom sa predstavia miestne ľudové súbory Petržalčanka, Poleno a Ekonóm. Pre návštevníkov je pripravená i putovná výstava Po druhej svetovej vojne z dielne občianskeho združenia Post Bellum, ktorá potrvá do konca septembra. Sobotný spomienkový program sa ponesie v znamení zaujímavých výstav, ukážok vojenských povelov, prezentácie vojenskej techniky i výstroje. Mestská časť si pre všetkých pripravila aj občerstvenie zdarma v podobe cukrovej vaty, popcornu a nealko nápojov.

PROGRAM SNP – NEZABÚDAJME V PETRŽALKE:

15:00 – 17:00
– Báseň Sama Chalupku Mor ho! v podaní herca Slovenského národného divadla  Štefana Bučka;
– Otvorenie podujatia starostom Petržalky Jánom Hrčkom a zástupkyňami starostu Janou Hrehorovou a Ivetou Jančokovou, privítanie hostí a návštevníkov;
– Prednáška Úvod do SNP v podaní historika Ľuboša Kačírka;
– Príhovor predsedu Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Vladimíra Mikundu;
– Príhovor predstaviteľa miestneho odboru Matice slovenskej Petržalka Jozefa Schwarza;
– Otvorenie a predstavenie celomesačnej putovnej výstavy Po druhej svetovej vojne, prednáša riaditeľka POST BELLUM Sandra Polovková;
– Predstavenie klubov vojenskej histórie KVH Carpathia, KVH Golian;
– Predstavenie a ukážka práce členov OZ Dobrovoľná civilná ochrana;

17:00 – 20:00
– Folklórny súbor POLENO;
– KVH GOLIAN – Ukážka vojenských povelov;
– Folklórny súbor PETRŽALČANKA;
– KVH CARPATHIA – Prezentácia a ukážka streľby z dela;
– Umelecký folklórny súbor EKONÓM;

Zdroj: Petržalka