Bratislava má novú digitálnu službu – daň z nehnuteľností bude možné zaplatiť aj online

4272

Daňovníčky a daňovníci, ktorí v Bratislave vlastnia nehnuteľnosť, budú môcť tento rok zaplatiť dane z nehnuteľností aj formou digitálnej platby. Jednoducho a rýchlo budú môcť daň z nehnuteľností zaplatiť všetci, ktorí vyplnia registračný formulár na webovej stránke platbadane.bratislava.sk. Registrácia bude možná do 3. apríla 2022. Následne, od polovice apríla, dostanú zaregistrované daňovníčky a daňovníci platobný email so všetkými potrebnými informáciami o platbe. Cieľom mesta je prinášať viac elektronických služieb, ktoré uľahčia vybavovanie žiadostí a ušetria čas obyvateľom aj zamestnancom úradu.

V roku 2021 spustila Bratislava ako správca daní z nehnuteľností pilotný projekt online platby. Službu využilo prvých 450 obyvateľov. Na základe ich spätnej väzby a pozitívnej skúsenosti mesto tento rok službu otvára pre všetkých obyvateľov, ktorých sa povinnosť platby dane z nehnuteľností týka. Povinnosť platby dani z nehnuteľností majú fyzické a právnické osoby, ktoré minulý rok predali, darovali, dostali do daru nehnuteľnosti, alebo tí, ktorí skolaudovali rozostavanú nehnuteľnosť.

Na využitie možnosti online platby je potrebné sa prihlásiť najneskôr do 3. apríla 2022 na stránke www.platbadane.bratislava.sk. Cez registračný formulár následne prebehne overenie fyzických osôb. Daňovníci, ktorí kúpili nehnuteľnosť v uplynulom roku a nie sú ešte zaevidovaní v internom systéme, dostanú upozornenie. Systém všetkých registrovaných upozorní aj v prípade, že daňovú povinnosť má napríklad manžel či manželka či iný rodinný príslušník, ktorý podával daňové priznanie za spoločnú domácnosť.

Po úspešnej registrácii bude v období od 15. apríla 2022 rozposielaný platobný email s podrobnosťami o dani z nehnuteľností a informáciami o platbe. Daň bude možné zaplatiť prostredníctvom QR kódu, platobnej brány alebo štandardným bankovým prevodom. Systém funguje cez zabezpečenú zónu, všetky detaily budú k dispozícií po overení totožnosti daňovníka (cez SMS). Systém ponúka aj možnosť nastaviť si pripomienku na zaplatenie či uhradenie splátky, samozrejmosťou je aj potvrdenie o zaplatení. 

Zdroj: bratislava.sk