Bratislava má vyhliadkové koleso

10015
Foto: Barbora Jančárová
Foto: Barbora Jančárová

V Starom Meste na nábreží vyrástlo vyhliadkové koleso. Pribudne vďaka nemu viac zelene a stromov.

Mestská časť použije financie z prevádzky kolesa na skrášlenie Starého Mesta, vysadí viac zelene a stromov. Cena vstupenky je 6,50 eur a z kolesa vysokého 30 metrov si vychutnáte krásny výhľad na okolie, pričom fotogenická je aj samotná atrakcia. Koleso vyvolalo u Bratislavčanov aj nevôľu, a preto mestská časť Staré Mesto na svojom Facebooku zverejnila päť najčastejších otázok a odpovedí:

1. Platí mestská časť prevádzkovateľovi atrakcie?

Mestská časť prevádzkovateľovi neplatí, prevádzkovateľ platí mestskej časti daň za užívanie verejného priestranstva. To predstavuje pre Staré Mesto príjem, ktorý ďalej investujeme do skrášlenia verejného priestoru, konkrétne do zelene a výsadby nových stromov.

Foto: Barbora Jančárová

2. Nenarúša objekt výhľad na mesto?

Biela konštrukcia kola pôsobí subtílne, vytvára priezory, kadiaľ je možné dominanty mesta bez problémov sledovať. Prevádzkovateľ sa zaviazal, že koleso nebude rušiť obyvateľov oblasti zvýšeným hlukom a hudbou. Navyše ide o fotogenický objekt a čo je najdôležitejšie, ide o dočasný objekt, ktorý bude v prevádzke od 4. júla do 30. septembra.

3. Patrí takáto atrakcia do centra mesta?

Od nepamäti sa v mestách, najmä v letných mesiacoch, usporadúvajú ľahké zábavné akcie, atmosféru dotvárajú vyhliadkové kolesá, kaukliari, pouličné predstavenia, živé sochy a pod.

Koktail kvalitného umenia v galériách či múzeách a odľahčených zábavných žánrov je niečo, čo je pre európske mestá veľmi typické.

4. Kto rozhodol o inštalácii vyhliadkového kola?

K povoľovaniu zaujatia verejného priestranstva sa vyjadruje Komisia pre posudzovanie žiadostí o zvláštne užívanie verejných priestranstiev a voľných pouličných aktivitách a väčšina jej členov odporučila povolenie objektu. Oslovili sme aj Krajský pamiatkový úrad, ale keďže ide o dočasné zariadenie, do povoľovacieho procesu nevstupuje. Na názor sme sa pýtali aj obyvateľov – výsledky verejnej ankety boli v prospech inštalácie kola v pomere 63,3 : 36,7 %.

5. Nemali by sa riešiť dôležitejšie problémy?

Vyhliadkové koleso je radosť, ktorá navyše prinesie mestskej časti benefity v podobe financií, ktoré sa ďalej využijú v jej prospech. V Starom Meste bude viac zelene a viac stromov.

Zdroj: Facebook Staré Mesto – Srdce Bratislavy