Bratislava potrebuje kultúrne a kongresové centrum

3810

Župa podporuje výstavbu národného kultúrneho a kongresového centra.

Bratislava ako jediná metropola nemá samostatné kongresové centrum. Mnohé podujatia sa odkláňajú́ do Viedne a okolitých štátov. Preto župa podporuje Iniciatívu tretieho sektora, za ktorou stoja zástupcovia kultúrnej obce a GLOBSEC, aby aj Slovensko získalo svoj moderný a reprezentatívny priestor.

„Po zbúraní PKO nemá kultúrna obec adekvátny priestor na organizovanie kultúrnych podujatí. Takisto sme neraz zažili zrušenie koncertov svetových spevákov z dôvodu nereprezentatívnych miest. A aj takéto kultúrne či kongresové podujatia zvyšujú reputáciu krajiny vo svete, pozitívny vplyv na rozvoj infraštruktúry a prilákajú na Slovensko odborníkov a investorov. V neposlednom rade má Slovensko obrovský potenciál na rozvoj turizmu. Práve národné kongresové a kultúrne centrum (NKKC) by mohlo byť aj stimulom po kríze na naštartovanie výstavby, cestovného ruchu, kultúry,“ povedal bratislavský župan Juraj Droba.

NKKC má mať kapacitu 3 000 miest na sedenie a išlo by o samostatnú budovu. Ročne by prinieslo približne 85 miliónov eur, celkové dane vo výške 9 – 12 miliónov eur ročne a z toho státisíce eur do rozpočtu Bratislavského samosprávneho kraja a mesta Bratislava a to od návštevníkov, či organizátorov rôznych podujatí. Okrem toho vytvorí viac než 1 000 nových pracovných miest v kraji, skvalitní poskytované služby, pritiahne najlepších odborníkov z celého sveta a zabezpečí moderný priestor pre vystupovanie svetových hudobníkov. Okrem toho by tak v Bratislave mohla vzniknúť ďalšia architektonická moderná dominanta.

Cieľom Iniciatívy je dostať Bratislavu nielen na kongresovú, ale i eventovú mapu sveta. V odvetví MICE (meetings, incentives, conferences & exhibitions) totiž výrazne zaostáva za ostatnými krajinami EÚ a je na 177. mieste za susednou Viedňou, Budapešťou či Prahou. Tie sú všetky v prvej dvanástke. Pritom hlavné mesto Bratislava a Bratislavský kraj majú všetky predpoklady na to, aby sa stali významným hráčom a prilákali desiatky tisíc kongresových turistov ročne.

“Existujú desiatky príkladov zo zahraničia, ktoré boli financované z verejných zdrojov a prinášajú mestám, regiónom či štátu obrovské financie do rozpočtu. Napríklad v susednej Viedni kongresové a eventové odvetvie prispieva do HDP vyše miliardy eur ročne, z čoho im plynú celkové daňové príjmy vo výške 321 mil. eur. Vznikom kultúrneho a kongresového centra sa tam vytvorilo 20 tisíc nových pracovných miest. Viedeň však nevie saturovať až 25 % všetkých kongresov, a to je jeden z dôvodov, prečo je potrebné vytvoriť takéto centrum aj tu v Bratislave,” vysvetľuje Róbert Vass z Iniciatívy za vznik národného kultúrneho a kongresového centra.

NKKC by poskytlo priestor pre rozvoj a posilnenie obchodných a hospodárskych vzťahov so zahraničím. Pre vedeckú, startupovú, akademickú aj zdravotnú sféru by boli zase miestom pre lepšiu spoluprácu so zahraničnými partnermi, odborníkmi či investormi.

“Nie je to však len o kongresovom biznise. Bratislava by dostala bezkonkurenčné reprezentatívne priestory prispôsobené napríklad aj na veľké, či malé koncerty, alternatívnu kultúru, rôzne kreatívne podujatia. Ľudia tak už nebudú musieť chodiť pozerať na svetové hviezdy do Viedne či Prahy. Variabilný priestor s veľkou kapacitou je možné tiež využiť na iné kultúrne podujatia, galavečery, recepcie, podujatia verejných inštitúcií či rôzne verejné podujatia,” uzavrel Martin Valihora z Iniciatívy za vznik národného kultúrneho a kongresového centra.