Bratislava upravuje režim kosenia pri Chorvátskom ramene. Dôvodom je ochrana vzácnej rastliny

927

Kvôli záchrane vzácnej rastliny upravuje hlavné mesto Bratislava režim kosenia pri Chorvátskom ramene.

V súvislosti s pripravovanou výstavbou predĺženia električkovej trate na koniec Petržalky bude mesto v spolupráci so Slovenským vodohospodárskym podnikom a Štátnou ochranou prírody SR v nadchádzajúcich dňoch kosiť pobrežné porasty trstiny na vybraných úsekoch Chorvátskeho ramena.

„Pripravujeme tak nový domov pre ohrozený a chránený druh rastliny – zeler plazivý (Apium repens), ktorý rastie aj na území, kadiaľ povedie električková trať. Kosením tak postupne pripravujeme pre túto vzácnu rastlinu ideálnu náhradnú plochu v rámci jej prirodzeného prostredia, na ktorú ju budeme môcť presadiť.“ píše hlavné mesto na sociálnej sieti.

Na Slovensku je výskyt tejto rastliny obmedzený iba na nížiny, v iných oblastiach areálu stúpa až do horských polôh. Kvitne od júna do septembra.

„Zároveň musíme mať na pamäti aj to, že v tejto lokalite hniezdia viaceré vtáky. Preto bude kosenie realizované s ohľadom na prítomné hniezdiace druhy vtáctva po predchádzajúcej dôkladnej obhliadke za účasti Štátnej ochrany prírody SR.“ dodáva mesto.

Zdroj: Bratislava-hlavné mesto SR; Petržalka