Vizionár, ktorý miloval hviezdy. Pred 102 rokmi tragicky zahynul M. R. Štefánik

1620

Nedožil sa ani 40-ky, ale urobil toho pre Slovensko neskutočne veľa. Generál Štefánik nám vybojoval lepší život, ale vedel si užívať aj ten svoj.  

Mohyla Milana Rastislava Štefánika v Ivanke pri Dunaji, kde tragicky zahynul pri leteckom nešťastí. Okolnosti havárie nie sú dodnes úplne objasnené.

O Milanovi Rastislavovi Štefánikovi vieme z učebníc, že sa zaslúžil o vznik Československa, bol významný diplomat, francúzsky generál, vojenský letec a v mladom veku tragicky zahynul. Pri osobnostiach jeho kalibru si niekedy neuvedomujeme, že bol tiež len človek. Pochádzal zo skromných pomerov a jeho úspechy boli zásluhou tvrdej a cieľavedomej práce, čo môže byť inšpiráciou pre nás všetkých.

Premiér Eduard Heger.

Bol fenomenálny politický stratég a jeho zmýšľanie predbehlo dobu, vďaka čomu nám otvoril dvere do západnej Európy. Ale bol aj vtipný, obľúbený a mal veľa vášní – astronómiu, vedu, lietanie a svoj rodný kraj. Na Slovensko bol nesmierne hrdý a vždy, keď mal možnosť, vrátil sa domov – pod Bradlo.

Kvety pri pamätníku položil aj náš vicežupan pre zdravotníctvo Juraj Štekláč.

„Pre mňa je vzorom výborného politika aj človeka. Môj veľký obdiv mu patrí aj za to, že si dokázal užívať vlastný život naplno a zároveň vybojovať lepší život pre nás ostatných,“ povedal župan Juraj Droba po tom, čo bol položiť veniec pri pamätníku na Pribinovej v Bratislave.

Podpredseda pre zdravotníctvo Juraj Štekláč sa zase dopoludnia pridal k premiérovi Eduardovi Hegerovi a spoločne si uctili pamiatku generála Štefánika na mieste, kde tragicky zahynul, v Ivanke pri Dunaji. Okolnosti jeho smrti nie sú úplne objasnené, ale jeho odkaz pre Slovensko je obrovský. Milan Rastislav Štefánik miloval život a jeho krédo bolo „veriť – milovať – pracovať“. Česť jeho pamiatke!

V Pamätnej izbe M. R. Štefánika v Ivanke pri Dunaji nájdete mnohé útržky z jeho neuveriteľného života.